zmanipulovaná zakázka?

Kauza Lesní správy Lány je v další fázi, soudní spis má přes 5000 listů

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
Publikováno 15. 8. 2020
Téma:

Kauza údajného zmanipulování čtvrtmiliardové zakázky v Lesní správě Lány postoupila do další fáze. Případ má přidělený soudce, který se seznamuje s obsáhlým spisem a měl by nařídit hlavní líčení. Obžalobě čelí šéf lánské správy Miloš Balák, kladenská stavební firma a její manažer.

Zakázka na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava. Tři roky sbírala policie důkazy, zda ji šéf Lesní správy Lány Miloš Balák a manažer stavební firmy Energie Libor Tkadlec nezákonně šili na míru právě Energii. Novináři teď viděli obžalobu.

 

"Oni tam velmi detailně popisují celý ten příběh, ze kterého plyne, že ta zakázka byla od začátku plánovaná jako zmanipulovaná," sdělil novinář Lukáš Valášek.

 

Kriminalisté těží hlavně z odposlechů, štěnice se podle Aktuálně a Respektu snažili nasadit i do kanceláře Balákova nadřízeného, hradního kancléře Vratislava Mynáře. Kvůli ochranné službě prezidenta se to prý ale nepodařilo.

 

"Přátelé pana Mynáře se na organizaci té zakázky podíleli. Měli tam zásadní roli dozoru, ať už to byl právní dozor tendru nebo stavební dozor té zakázky," doplnil Valášek.

 

 

Sám Mynář považuje celou kauzu za vykonstruovanou. Vše prý proběhlo podle zákona. "Za celé tři roky se mě policie na nic neptala, ani mě neoslovila," reagoval Mynář.

 

Baláka i přes policejní stíhání a následnou obžalobu nechává ve funkci, prý kvůli presumpci neviny.

 

"Kladu si otázku jak je to s dalšími zakázkami, které oni vypisují třeba i v téhle době," řekl Valášek.

 

Obžaloba už je v tuto chvíli u Okresního soudu v Kladně. Hlavní líčení ale zřejmě nebude nařízeno dřív než na podzim. Soudce se musí seznámit se spisem. Bude mít co dělat.

 

"Aktuálně má pět a půl tisíce listů, takže časově je to samozřejmě náročné," přiblížil místopředseda Okresního soudu v Kladně Ivo Poštolka.

 

Balák nechce informace z obžaloby komentovat. Spíš se diví, jak se k ní novináři dostali. "Jestli si to vymysleli nebo jestli lžou nebo se tam vloupali, někdo jim to dal - já nevím," sdělil Balák.

 

 

Už dříve se ale označil za oběť: "Si ze mně dva novináři udělali obětního beránka svého ideologického boje proti panu prezidentu Zemanovi."

 

Články o dění v Lánech považuje Hrad za lživé a na novináře Lukáše Valáška podával trestní oznámení. Novinář ale podle policie zákon neporušil.

TN.cz