O povolení nikdo neví

Kauza lithium opět žije! Firma tvrdí, že jí úřady povolily 13 vrtů

Téma:

Po delší době se znovu otevírá kauza lithium. Australská firma EMH, se kterou vláda Bohuslava Sobotky podepsala memorandum, jež pak Babišova vláda v demisi vypověděla, tvrdí, že jí české úřady udělily povolení zahájit 13 průzkumných vrtů. To ale zatím nikdo nepotvrdil.

Lithium - kov budoucnosti. Nebo možná kostlivec ve skříni politiků, který skoro jako by pravidelně vypadával, když se blíží volby. Naposledy to bylo před těmi parlamentními. A teď v týdnu komunálních voleb znovu.


Australská společnost EMH na svých webových stránkách zveřejnila zveřejnila, že od českých úřadů získala povolení zahájit 13 průzkumných vrtů v celkové délce 3 386 metrů. Půjde o takzvané diamantové vrtání.

 

"To svědčí o tom, že se bude vrtat ve velmi tvrdých horninách a s největší pravděpodobností se bude vrtat takzvaně na jádro," řekl pro TV Nova mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.


Vrty by měly probíhat u Cínovce, který spadá pod město Dubí. Podle Českého báňského úřadu ale firma zahájení průzkumných vrtů zatím neoznámila.

 


"Podle báňských předpisů je povinna 8 dní předem před zahájení jakýchkoliv hornických akcí oznámit tyto práce obvodnímu bánskému úřadu. EMH nám zatím takovéto práce, zejména vrtání 13 vrtů o hloubce tři tisíce metrů, neoznámila," dodal Machek.


Více informací nemají ani na krajském úřadu Ústeckého kraje nebo starosta Dubí. "V tuto chvíli netušíme, o jakých povoleních investor ve svém tiskovém prohlášení mluví," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.


"Těchto 13 vrtů ty už měly být mimochodem někdy v březnu, ale bohužel díky té situaci, která vznikla po volbách do parlamentu v loňském roce, to bylo hodně zmatečné," vysvětlil starosta města Dubí Petr Pípal (Severočeši).


Memorandum o těžbě lithia podepsala loni před volbami vláda tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Okamžitě se kvůli tomu strhla vyhrocená přestřelka mezi politiky.

 

 

Premiér Babiš teď v souvislosti s tím kritizuje státní podnik Diamo. V projektu těžby lithia by prý měl vystupovat aktivněji než dosud.


"Diamo musí donutit paní ministryně Nováková, aby se konečně probudili a byli aktivní, takže to máme v plánu určit," řekl premiér Babiš. Už ve čtvrtek chce věc řešit s ministrem životního prostředí a ministryní průmyslu a obchodu.

 

V souvislosti s lithiem se hraje o hodně - o miliardy korun. Vzácný kov se využívá kromě jiného k výrobě baterií a akumulátorů a jeho spotřeba stále poroste. V Česku jsou přitom asi tři procenta jeho světových zásob.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Lucie Heřmanská/ nor TN.cz