Kolibřík a Mazánek

Kauza odposlechů Béma míří k soudu. Obžalovali Bártu i exšéfa BIS

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 14. 11. 2019
Téma:

Státní zástupce podal obžalobu na exministra Víta Bártu a bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka. Oba viní z úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma.

V kauze vynesení odposlechů jsou někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý policista stíháni od roku 2013. Policie Bártu tehdy obvinila z toho, že jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl důstojníka tajné služby BIS Petržílka, aby mu odposlechy přinesl.

 

Letos v srpnu policie na Bártu a Janouška podala obžalobu k městskému státnímu zastupitelství. To další informace nechce sdělovat, protože kauza probíhá v režimu utajení.

 

Telefonáty, ve kterých se Bém s Janouškem oslovovali "kolibříku" a "mazánku", byly zveřejněny v březnu 2012. Z nahrávek tehdejšího primátora a lobbisty vyplynulo, že Janoušek třeba spolurozhodoval o územním plánu či prodeji pozemků.

 

 

Janoušek v roce 2014 nastoupil do vězení za autonehodu, kterou způsobil v opilosti. Momentálně má trest přerušený. Bárta i Petržílek zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace od začátku vyšetřování odmítají.
 

epa TN.cz