Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vleklá kauza

Soud snížil Rathovi trest! Ten si vzpomněl na zákony nacistů!

U pražského vrchního soudu padl ve středu dopoledne pravomocný verdikt v takzvané první větvi korupční kauzy Davida Ratha. On sám ovšem k soudu na vyhlášení rozsudku nedorazil, verdikt okomentoval z Hostivice, kde bydlí.

Ratha prý potěšilo, že z pěti žalovaných zakázek zůstala jediná - ta na rekonstrukci buštěhradského zámku. Přesto trvá na tom, že ani v ní neudělal nic špatně.

 

"Soud konstatoval, že nešlo o korupci. V podstatě jsem hrdý na to, že to bylo změněno na poškozování zájmů EU. Připomíná mi to zákon, který platil za Třetí říše," neodpustil si rýpnutí Rath, podle kterého je Evropská unie takovou Novou říší.

 

I mírnější trest považuje za nespravedlivý a exemplární. "Budu se bránit i dál, jsem připravený vše dostat až před soud ve Štrasburku," nechal se slyšet Rath.

 

 

Mezi trestem sedm let či osm a půl roku prý v podstatě nevidí rozdíl. Zároveň řekl, že uložený desetimilionový peněžní trest nemá z čeho zaplatit. "Nemám ani jeden milion, natož deset," tvrdí exhejtman.

 

S nástupem do vězení je prý Rath smířený a je na něj psychicky připravený. "Nástup odkládat nechci, maximálně z rodinných důvodů, abych stačil vše vyřídit," slíbil. 

 

Podle nového rozsudku si má Rath za korupci odesedět sedm let. Verdikt vrchního soudu je pravomocný, je ale mírnější než dřívější rozsudky. Naposledy totiž Rath dostal 8,5 roku.

 

Kromě toho má Rath zaplatit deset milionů a sedm let také nesmí působit v samosprávě.

 

K pražskému vrchnímu soudu nedorazila kromě Ratha ani bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr. 

 

I Kottovým vrchní soud tresty snížil - pravomocně je poslal za mříže na šest roků. Každý má také zaplatit 15 milionů korun a nebude smět působit v řídících orgánech společností.

 

Výši trestu soudce oznámil po více než hodině od začátku vynášení rozsudku, sám Rath chce verdikt před polednem okomentovat na tiskové konferenci.

 

 

Samotné odvolací jednání u vrchního soudu je přitom neobvykle dlouhé - zatímco drtivou většinu odvolání tu soudci stihnou vyřídit za jeden den, na Rathův případ si senát vyhradil celých jedenáct dní.

 

Vyjádření Davida Ratha:

 

 

Pražský vrchní soud přitom případ údajné korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji řeší už podruhé. Na konci roku 2016 rozsudek zdejší soudci zrušili, protože dospěli k závěru, že odposlechy, které jsou v kauze naprosto klíčové, jsou nezákonné.

 

Zasáhnout tak musel ministr spravedlnosti Robert Pelikán, po jeho stížnosti Nejvyšší soud odposlechy uznal. Krajský soud v Praze tak Ratha před rokem znovu poslal na 8,5 roku do vězení.

 

Vysoké tresty dostali i manželé Petr a Kateřina Kottovi, kteří jsou podle obžaloby spoluorganizátory celého korupčního systému. Policisté Ratha zatkli v květnu 2012, u sebe měl v krabici na víno sedm milionů korun.

 

Takzvaná první větev korupční kauzy se mimo jiné týká opravy zámku v Buštěhradu nebo gymnázia v Hostivici a veřejných zakázek na vybavení středočeských nemocnic.

 

Pusťte si reportáž TV Nova:

 

pez, ČTK TN.cz