Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spletitá kauza

Kauzy H-System se chytili politici, nabízejí pomoc i peníze

Zdroj: TV Nova

Kauza klientů H-Systemu nenechala chladnými politiky. Vložil se do ní jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Nabídli schůzku se šéfem nejvyššího soudu, pomoc při vyjednávání mezi správcem konkurzní podstaty a lidmi z Horoměřic i příspěvek 50 tisíc korun.

Od úterka jako by se mezi politiky (i na jejich sociálních sítích) neřešilo téměř nic jiného než kauza H-System. Rozhořčení a nářky nad nespravedlností střídají už i sliby. A to na těch nejvyšších místech - prezident Zeman se chce sejít s předsedou Nejvyššího soudu.

 

"Termín ještě stanoven není. Samozřejmě jsme si vědomi, že věc spěchá, vzhledem k nelidskosti rozsudku v kauze H-System," má jasno mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

 

Premiér Babiš si už zase prý vyslechl obě strany - zástupce poškozených ho požádal, aby zprostředkoval další jednání. Sejdou se zřejmě v pondělí.

 

 

"Obě strany komunikují velmi nepřátelsky. Mě včera večer oslovili nějací přátelé, že bychom mohli udělat nějakou sbírku, samozřejmě to je taky možné," komentuje kauzu premiér Andrej Babiš.

 

Politici se obecně do rozhodnutí soudní moci vměšovat nesmějí. I tak ale hledají cesty. "Máme prvních 17 bytů, které můžeme nabídnout nejvíce zasaženým, zejména seniorům, alespoň jako dočasné řešení," spěchá na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček.

 

 

Pomoc bude organizovat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s Úřadem práce - úřady mohou poskytnout třeba takzvanou mimořádnou finanční pomoc v nouzi.

 

Odborníci se shodují, že teď je na řadě ústavní stížnost. Tu ostatně lidé z Horoměřic připravují a chtějí, aby ústavní soud odložil termín jejich vystěhování.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz