300 milionů dětí v ohrožení!

Každé SEDMÉ dítě dýchá jedovatý vzduch, varuje UNICEF

Znečištěné ovzduší v Indonésii
Zdroj: Profimedia
Znečištěné ovzduší v Indonésii
Téma:

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) přišel s šokujícím varováním. 300 milionů dětí po celém světě dýchá vysoce toxický vzduch! Znečištění ovzduší přitom každoročně přispěje k úmrtí až 600 tisíc dětí po celém světě! Miliony dalších kvůli tomu mají vážné zdravotní obtíže.

Po celém světě žijí v oblastech se znečištěným ovzduším dvě miliardy dětí! Vůbec nejhorší situace je v jižní Asii, kde znečištěný vzduch dýchá 620 milionů korun, a v Africe, kde je znečištěnému ovzduší vystaveno 520 milionů dětí.

 

UNICEF ale varuje, že 300 milionů dětí po celém světě, tedy každé sedmé dítě, dýchá velmi toxický vzduch, ve kterém je 6x více jedovatých látek, než je bezpečná hranice stanovená Světovou zdravotnickou organizací! To má podle Fondu tragické následky.

 

"Znečištění ovzduší je hlavním faktorem, který každoročně přispívá k úmrtí okolo 600 tisíc dětí mladších pěti let a každodenně ohrožuje budoucnost a životy milionů dalších dětí," varuje výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake.

 

 

Ten varoval, že znečištění nezpůsobuje jen onemocnění dýchací soustavy, jako jsou třeba bronchitida nebo astma, ale mají mnohem horší důsledky. "Škodlivé látky v ovzduší nejen škodí vývoji dětských plic, ale mohou se krví dostat do mozků a poškodit je, čímž dětem zničí budoucnost. Společnost si nemůže dovolit znečištění ignorovat," dodal Lake.

 

UNICEF také varuje, že znečištění má tragické následky pro ještě nenarozené děti. Na plod má podobné účinky jako to, když matka kouří nebo žije v zakouřeném prostředí. Způsobuje třeba potraty v raném stádiu těhotenství, předčasný porod nebo nízkou porodní váhu.

 

 

Zpráva vyšla jen týden před konferencí o klimatu v marockém Marrákeši. UNICEF zúčastněné strany důrazně žádá, aby se zasadily o čtyři zásadní kroky, které pomohou v budoucnu zdraví dětí po celém světě ochránit.

 

UNICEF chce po politicích, aby začali bojovat za snížení znečištění ovzduší, aby se zasadili o lepší přístup dětí ke zdravotnické péči, omezili míru znečištění, kterému jsou děti vystaveny a aby dál znečištění ovzduší hlídali.

 

"Když bojujeme za kvalitu ovzduší, chráníme naše děti. Oboje je klíčové pro naší budoucnost!" burcuje ředitel Fondu Anthony Lake.
 

vbo TN.cz