ztracení lidé

Každy den v Česku zmizí zhruba 13 lidí. Takhle vypadá policejní pátrání!

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Aktualizováno 17.10. 2019 21:37
Téma:

Ročně policie hledá přibližně pět tisíc ztracených lidí. Nejedná se pouze o ty zmizelé na výletě nebo při houbaření, ale jsou tam zahrnuti i pohřešovaní, po kterých vyhlásila pátrání rodina nebo lidé, na které je vydán zatykač. Denně v průměru zmizí přibližně 13 lidí. Většinu z nich se podaří velmi rychle vypátrat. Policisté na to mají celou řadu metod, nejčastěji je ale hledají sami a pěšky.

Lidská síla je zatím stále tím nejúčinnějším nástrojem. Když se ztratí turista nebo houbař, vyrazí do terénu desítky policistů a prohledávají každý kout lesa. Pěkně postaru, metr po metru. "Do terénu pak nasazujeme policisty, služební psy, mnohdy i vrtulník s termovizí. Jestliže se osoba ztratila v okolí vodní nádrže či toku, asistují také potápěči," vysvětluje mluvčí Policejního prezidia ČR Lenka Sikorová.

 

Právě psi nebo termovize jsou velmi účinnými pomocníky. Hodina letu vrtulníku s termovizí ale stojí okolo 60 tisíc korun, nasazuje se proto jen v mimořádných případech. Dokáže být ale velmi účinný a najít i ukrytého člověka.

 

Nejvíc pohřešovaných se ztratí jen na chvíli. Většinou je policisté najdou během několika hodin a není na tom nic složitého, prostě jen ťukají na dveře známým a příbuzným.

 

 

 

Ve složitějších případech mohou zaměřit polohu mobilního telefonu hledaného. Ve městě může jít o docela přesný údaj, mimo město jim ale taková informace naznačí jen lokalitu. A pak už je pátrání zase jen na lidech. "Poskytujeme lidi a technické prostředky, jako jsou čluny, výšková technika, osvětlení, případně vysílačky," uvedl mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

 

Záchranáři sázejí také na použití dronů. Například horská služba v Krkonoších má dva bezpilotní stroje, které se dostanou na nepřístupná místa a živě přenášejí obraz, kam je potřeba. Fenoménem posledních let jsou při hledání lidí sociální sítě. Nedávno tam policie zveřejnila pátrání po zlodějce, během dvou dnů byla za mřížemi.

sei TN.cz