vážné onemocnění

Každý druhý neví, že má nemoc štítné žlázy. Hrozí vám? TEST

Štítná žláza
Zdroj: Profimedia
Vyšetření štítné žlázy (ilustrační foto)

Už podesáté po celém světě probíhá tzv. Týden štítné žlázy. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o jejích poruchách, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevěděli. Otestujte si, zda nejste ohroženi i vy.

Až 200 milionů lidí na celém světě trpí onemocněním štítné žlázy, ale pouze každý druhý muž a žena jsou si tohoto onemocnění vědomi. Štítná žláza svým tvarem připomíná motýla a je umístěna na dolní části krku před průdušnicí. Jde o žlázu s vnitřní sekrecí a produkuje hormony, které ovlivňují všechny orgány v těle, především pak srdce.

 

Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objevují se první obtíže. Jestliže je vaše štítná žláza málo aktivní, pak produkuje také méně hormonů a to vede ke stavu, který se nazývá hypotyreóza. Lidé s hypotyreózou využívají energii pomaleji a jejich metabolismus je také zpomalený. Je-li vaše štítná žláza příliš aktivní, pak uvolňuje do krevního oběhu příliš mnoho hormonů a to vede ke stavu, který se nazývá hypertyreóza. Tento stav metabolismus zrychluje.

 

 

Poruchy jsou osmkrát častější u žen než u mužů. Dlouhodobě neléčená hypotyreóza má závažné zdravotní důsledky a může končit i smrtí. Nadbytek hormonů štítné žlázy se často projeví i výrazným poklesem hmotnosti (5 - 10 kg, někdy i více).

 

Přírůstek hmotnosti a obezita naopak nebývají způsobeny poruchou funkce štítné žlázy a pacienti se sníženou funkcí mohou být štíhlí. Při těžkém neléčeném nedostatku hormonů štítné žlázy někdy dochází k mírnému vzestupu hmotnosti (do 5 kg) z důvodu zadržování tekutin v těle.

 

Hypertyreóza je nejběžnější u žen ve věku 20 – 40 let. Nejčastějšími příznaky jsou nespavost, nesnášenlivost tepla, bušení srdce, oční příznaky (bolest, pálení, slzení, vypouklé oči), kůže bývá jemná, často teple opocená. Jestli vám hypertyreóza hrozí, si otestujte TADY.

 

Hypotyreóza je nejběžnější u žen ve věku nad 40 let a vyskytuje se častěji než hypertyreóza. Mezi nejčastější příznaky patří ospalost, zimomřivost, chladná a suchá kůže, zpomalení srdeční činnosti, poruchy menstruačního cyklu. Netrpíte tímto onemocněním i vy? Otestujte se TADY.

 

 

Zda nemáte problémy se štítnou žlázou, vám mohou napovědět i odpovědi na následující otázky:

1. Potíte se nadměrně?

2. Máte často neuhasitelnou žízeň?

3. Trpíte nespavostí?

4. Cítíte se často slabí a velmi unavení?

5. Máte vlhké ruce?

6. Padají vám ve velkém vlasy?

7. Máte nezvykle vypouklé oči?

8. Buší vám často srdce?

 

Pokud jste na více než polovinu otázek odpověděli kladně, vyhledejte lékaře – endokrinologa, který vám udělá jednoduché vyšetření. Pro správnou funkci štítné žlázy je nutné dodat tělu jód. Do jídelníčku proto zařaďte mořské ryby a plody moře. Další informace o štítné žláze najdete na tydenstitnezlazy.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte moc práce a stresu? Ohrožujete štítnou žlázu
Brokolice versus štítná žláza: Ani netušíte, čím jí ZÁSADNĚ ŠKODÍ!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz