varovný průzkum psychické problémy

Každý třetí Čech trpí v práci depresemi a hrozí mu vyhoření!

Deprese
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Téma:

Výsledky nového průzkumu mezi pracujícími Čechy jsou varovné! Tři z deseti pracujících mužů a žen od 25 do 65 let trpí depresemi, hrozbu vyhoření cítí 34 procent lidí. Píše o tom dnešní Právo.

Varovná čísla ukázal výzkum psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a agentury STEM/MARK. Loni na podzim se do něj zapojila víc než tisícovka lidí mezi 25 a 65 lety.

 

"Projevy deprese, a to od mírných až po těžké, vykazuje 31 procent dotázaných, z toho 7 procent klinicky závažné. Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 procenta lidí,“ sdělil Právu přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) prof. MUDr. Jiří Raboch.

 

 

Deprese se projevuje dlouhodobě smutnou náladou, ztrátou energie, plačtivostí, nižší výkonností. Nejvážnější stavy končívají sebevraždou. Vyhoření představuje silné vyčerpání, způsobuje ho neustálý stres, časový tlak a emoční napětí. Na vzniku depresí a syndromu vyhoření se podílí pracovní stres. Ze studie mj. vyplynulo, že téměř třetina lidí zažila v práci šikanu, a to nejčastěji ze strany nadřízených.

 

"To je poměrně vysoké číslo. I šikana může být příčinou toho, že jsou lidé depresivní a cítí se vyhořelí. Tuto situaci řeší nadměrným pitím alkoholu a užíváním léků, přičemž oboje přispívá k dalšímu prohlubování depresí,“ doplnil pro Právo klinický psycholog doktor Radek Ptáček.

 

Podle výsledků pouze sedmnáct procent dotazovaných dodržuje zdravý životní styl, přičemž z těch, kteří vykazují depresivní projevy, se řídí jeho pravidly jen necelých šest procent.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar