Geografický střed

Kde je střed České republiky? O primát se hádají tři obce

Téma:

Dvě obce a jedno město na Havlíčkobrodsku řeší nevšední spor. Všichni tvrdí, že právě u nich je střed České republiky. Obyvatelé Golčova Jeníkova, Čihoště a Jakubovic jsou všichni přesvědčeni, že primát náleží jim.

V každém městě dokonce stojí památník. S tím, že by střed republiky měl být někde jinde, za místními vůbec nechoďte. "Ten střed republiky je náš a nikomu ho nedáme!" brání primát pro své město starosta Golčova Jeníkova Vlastimil Marušák. Vyměřovali ho tady už před desítkami let.

 

"Když si vezmete nejvýchodnější, nejzápadnější, nejsevernější a nejjižnější místo, uděláte z toho středový poledník a středovou rovnoběžku, vyjde vám to zde," vysvětluje Marušák, proč by střed republiky měl být právě v Golčově Jeníkově.

 

Oficiální střed republiky je ale v Čihošti. Vypočítávali ho teprve nedávno, podle přesné plochy území republiky a těžiště jim vyšlo právě zde.

 

 

Používat tohle místo jako střed republiky mají prý s trochou nadsázky požehnáno přímo z nebes. "Když sem jezdí lidi uctít památku pátera toufara, tak se podívají také na geografický střed republiky," řekl TV Nova místní obyvatel Jiří Novák.

 

Střed republiky mají také v Jakubovicích. A mají tady také pupek Evropy. A aby to nebylo úplně jednoduché, s Jakubovicemi na dálku bojuje o titul středu Evropy také středočeská Kouřim. Tam je podle České astronomické společnosti průsečík středoevropských zeměpisných souřadnic.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz