Český maloobchod

Kde nakoupit? Z obcí na venkově mizí tisíce malých prodejen

Nákup - 1
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto.
Téma:

Pro prodejnu potravin družstva Coop v Dolním Dvořišti byl měsíc říjen tím posledním. Přidala se tak na dlouhý seznam zaniklých prodejen v malých obcích. Ty drtí nejen zmenšující se počet nakupujících, ale i státní legislativa a velké řetězce. Za poslední léta tak zanikly tisíce obchůdků.

Prodejna s jednou prodavačkou v 1300hlavém Dolním Dvořišti byla deset let ztrátová. Jednota Kaplice, která je součástí družstva Coop, ji dlouhodobě dotovala. Nyní, když vyčerpalo všechny možnosti na její záchranu, se družstvo rozhodlo obchod uzavřít a budovu prodat.


"Prodejnu již nešlo ve standardním tržním prostředí udržet. Pro mnoho seniorů a lidí, co nemají auta, to může být velký problém," řekl marketingový manažer Jednoty družstva spotřebitelů v Kaplici Jan Hoffman. V podobné situaci se nachází dalších 13 prodejen, které pod kaplickou Jednotu spadají.

 


Další maloobchodní síť, družstvo CBA, všechny své prodejny do 50 metrů čtverečních uzavřelo. "Máme už jen prodejny mezi 150 a 400 metry čtverečnými. Snažíme se zaměřovat i na jiná odvětví, prodej potravin se nám příliš nevyplatí," vysvětlil předseda družstva CBA Roman Mazák.


Mezi problémy prodejen v malých obcích patří ubývající počet zákazníků, pronikání velkých řetězců do stále menších sídel a často je také zmiňovaný zákon o významné tržní síle, který podle zástupců družstev maloobchodníky příliš nechrání. Družstva také drtí nárůst minimální mzdy - což pro prodavačky znamená buď zkrácení úvazku, nebo zrušení místa, a tím pádem další úpadek.

 


Vesnické prodejny přitom mají význam pro 26 procent obyvatel České republiky, kteří žijí v obcích do 2000 obyvatel. Tvrdí to Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která mimo jiné sdružuje maloobchodní družstva a problematikou malých prodejen se dlouhodobě zabývá.


“Odjakživa platilo, že prodejna na vesnici není jen místem nákupu a poskytování doplňkových služeb, ale i místem pro setkávání lidí. Můžeme jen doufat, že z vládních počínání vyvstanou pevná rozhodnutí a obchody se na vesnici opět vrátí,” doufá Jan Hoffmann z kaplické Jednoty.

 


I v letošním roce postupuje trend snižování obslužnosti venkova. "Průběžně se zavírá několik prodejen měsíčně, záleží v jaké síti," řekl tajemník AČTO Jan Hrdina. V loňském roce zaniklo podle šetření společnosti AC Nielsen 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečích, přičemž drtivou většinu, celkem 759, tvořily obchůdky s méně než 50 metry čtverečnými.


Trend se neustále zrychluje. V roce 2016 zaniklo 396 prodejen s rozlohou do 50 metrů čtverečných, o rok dříve jich skončilo 350.

rod TN.cz