Zpřísnění opatření

Kde všude se od čtvrtka budou nosit respirátory? Výjimku mají pouze děti

Marek Bruna
Marek Bruna
Aktualizováno 19:57
23.2. 2021 12:50
Téma:

Za včerejšek přibylo 11 233 lidí, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem, oproti minulému pondělí jde o nárůst o více než čtvrtinu. Počet provedených testů byl přitom srovnatelný. Ve vážném stavu s onemocněním covid-19 je v Česku rekordní počet lidí. Ke včerejšímu dni jich bylo 1329. Kvůli stále se zhoršující situaci tak budou od čtvrtka platná nová opatření, která se týkají kvalitnější ochrany dýchacích cest.

Povinnost nosit minimálně respirátor FFP2 nebo KN95 bude na veřejných místech s větším množstvím lidí platit až od půlnoci ze středy na čtvrtek. Původně měla nová opatření platit už dnes. Kvůli dlouhému jednání vlády ohledně nových opatření, kabinet Andreje Babiše tuto povinnost posunul.

 

"V provozovnách služeb, zdravotnických zařízenách, zařízeních sociálních služeb, tam to platí pouze pro zaměstnance, v prostředcích veřejné dopravy, nástupištích, přístřešcích, čekárnách, mezinárodním letišti a motorových vozidlech," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

 

Respirátory budou nově povinné i venku, kde není možné dodržovat dvoumetrové rozestupy. Možnou variantou bude nošení nanoroušky nebo dvou chirurgických roušek. Výjimku mají pouze děti od dvou do 15 let. Ty se budou nově muset chránit minimálně chirurgickou rouškou. Respirátory odborníci doporučují měnit každý den nebo častěji.

 

 

"Pokud někdo bude nosit respirátor týden, tak mu bude smrdět a riskuje, že dostane koronavirus a bude stát v přeplněných sanitkých před přeplněnými jipkami," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Klasické látkové roušky, které si lidé po domácku šili, tak už od čtvrtka nebudou stačit.

Související témata:
TN.cz