Budoucí premiér

Kdo Babiše v politice zklamal a co zažil zajímavého? ROZHOVOR

Téma:

Šéf hnutí ANO a pravděpodobně budoucí premiér Andrej Babiš poskytl televizi Nova exkluzivní rozhovor. Mimo jiné prozradil, kdo ho v politice zklamal nebo co nejzajímavějšího zažil jako ministr financí. A také zdůvodnil, proč se rozhodl pro Karlu Šlechtovou jako kandidátku na ministryni obrany.

Na jaký nejlepší moment ve funkci vicepremiéra a ministra financí si vzpomenete?

AB: "No to nevím. Na začátku to vypadalo dobře, my jsme do toho šli jako naivky, že budeme jeden tým a mysleli jsme si, že s KDU-ČSL budeme nějakou protiváhou ČSSD. Oni se pak ale domlouvali proti nám."


Jaké je naopak vaše největší zklamání za poslední čtyři roky?

AB: "Když mi pan premiér asi ve dvě odpoledne řekl, že odlétá do Číny a že v rámci jednání o reformách policie spolu budeme jednat, až se vrátí, a nic se nestane. A hodinu a půl nato měl pan Chovanec tiskovku, kde to všechno zbořil. Pan premiér žije v politice celý život, takže pro něj je normální, že jsou intriky, podrazy. Já jsem žil v jiném prostředí, kde na podání ruky se dělá byznys."


S kterými ministry mimo hnutí ANO jste si rozuměl?

AB: "Sociální demokracie je nenormální v tom, že když jsem občas chodil s paní Marksovou, s paní Valachovou nebo panem Zaorálkem na večeři a snídaně, tak oni jim to všichni vyčítali. Jak je to možné, že s tím Babišem se stýkáte. Místo toho, aby to bylo normální. To jsou takové věci, kterým já nerozumím. Ale s panem Hermanem jsem měl korektní vztah. Myslím si, že i díky naší spolupráci se dnes třeba rekonstruuje památník Tomáše Bati ve Zlíně."

 

 

Proč jste se rozhodl pro Karlu Šlechtovou jako ministryni obrany?

AB: "My máme v rámci Evropské unie šest žen, které jsou ministryněmi obrany a devět velvyslankyň v NATO, takže to není nic neobvyklého. A paní Šlechtová je specialista na veřejné zakázky, připravovala ten zákon a resort obrany, si myslím, že má velké rezervy v efektivním a transparentním nakupování."

 

Jak dlouho může vládnout menšinová vláda bez důvěry?

AB: "Já to neumím říct. Doufám, že my tu toleranci získáme a že získáme podporu, aby nám dali šanci vládnout. Nechť nás klidně kontrolují od rána do večera, já s tím problém nemám."


Podpoříte Miloše Zemana v prezidentské volbě?

AB: "Já osobně se k tomu vyjádřím v lednu. Jsem akorát v šoku, že tam teď přišel kandidát, který má za sebou bohatou korupční historii a že má vůbec na to odvahu. Já bych ji neměl."

epa tn.cz / TV Nova