Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

PŘEHLED Hlasování o důvěře

Kdo hlasoval pro vládu? Ondráček nepřišel, Šlechtová utekla za psem

Zdeněk Ondráček, Karla Šlechtová
Zdroj: Profimedia
Komunista Ondráček nakonec o důvěře vládě nehlasoval, Šlechtová utekla před koncem

Pro vládu se při hlasování o důvěře vyslovilo 105 ze 196 přítomných poslanců. To je o tři hlasy méně, než měly dohromady ANO, ČSSD a KSČM, jejichž podpora byla domluvena. Kdo hlasoval proti a kdo ze sálu odešel, se podívejte v přehledné grafice.

Nejvíce se mezi poslanci probíralo jméno Milana Chovance. Někdejší statutární místopředseda ČSSD totiž na jednání Sněmovny nedorazil. Omluvil se z osobních důvodů, na sociální síti pak ale popsal důvod, proč nemůže vládu v hlasování o důvěře podpořit.

Podívejte se na reportáž: 

 

"Důvodem je poslanecký slib, v němž jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat 'podle svého nejlepšího vědomí a svědomí'. (...) Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu," napsal Chovanec na facebook.

 

Jednání se neúčastnil ani poslanec hnutí ANO Jiří Mašek, který je s rodinou na dovolené v zahraničí. Před schůzí Sněmovny se svým hlasem váhala také bývalá ministryně pro místní rozvoj a poté obrany Karla Šlechtová. Ta ale nakonec vládu podpořila, odešla ale ještě před koncem jednání.

 

GALERIE: Žádost vlády České republiky o vyslovení důvěry

1
/
9
Zdroj: PSP ČR
Hlasování Poslanecké sněmovny - Žádost vlády České republiky o vyslovení důvěry - ANO

 

Naopak nečekaně při hlasování chyběl komunista Zdeněk Ondráček. Jaké jsou jeho důvody, zatím není jasné. Předseda KSČM Vojtěch Filip pouze vzkázal, že on sám to neví. Z opozičních poslanců o důvěře vládě nehlasoval pouze Petr Pávek z hnutí STAN, který se omluvil.

 

 

Ostatní poslanci hlasovali tak, jak se předpokládalo. Druhá vláda Andreje Babiše tak po 264 dnech od říjnových voleb a více než 16 hodinách jednání získala důvěru. Stalo se tak ve čtvrtek brzy ráno, předseda Poslanecké sněmovny výsledek hlasování vyhlásil krátce před půl druhou.

 

Pro hlasovalo 105 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 opozičních zákonodárců. Zmínění čtyři na hlasování nedorazili, přítomno tak bylo 196 politiků. K vyslovení důvěry Babišovu kabinetu stačily hlasy nadpoloviční většiny přítomných.

epa TN.cz