Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 7. 2018
Jednotlivé kraje

Kdo je nejdražší pacient ve vašem městě? Velký přehled

Ordinace
Zdroj: Thinkstockphotos

Přes 306 milionů korun zaplatila v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za svých dvacet nejnákladnějších pacientů. Je to potřetí v historii, kdy se částka vyšplhala nad hranici 300 milionů.

Částka, kterou VZP za své pacienty zaplatila, překročila 300 milionovou hranici i přesto, že nejdražší klient vyšel pojišťovnu na "pouhých" 25 milionů a 761 tisíc korun. V předchozích letech byly sumy za nejnákladnějšího pacienta vyšší.

 

V předloňském roce vyšel pacient VZP o deset milionů více než loni, v roce 2015 se částka vyšplhala dokonce na necelých 56 milionů korun. I přesto byla souhrnná platba za dvacítku nejdražších tehdy o 15 milionů korun nižší než loni.

Náklady na nejdražší klienty VZP za uplynulých 5 let

 

Zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna za nejdražšího pacienta, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu už nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou.

 

 

Jak se ukazuje, zdraví není zadarmo. "VZP trvá na tom, že každému svému klientovi zaplatí bez ohledu na cenu tu nejlepší možnou péči, jejíž úhradu umožňuje legislativa," sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 Stejně jako v posledních letech i loni byl nejdražším klientem hemofilik. Tentokrát muž z Pardubického kraje. Na druhém a třetím místě jsou také hemofilici, a to z Prahy a Jihomoravského kraje. Mezi další diagnózy patří primární plicní hypertenze, transplantace orgánu a tkáně nebo například svalová dystrofie.

 

20 nejdražších klientů VZP v roce 2017

 

Hemofilie je poměrně vzácné genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. V České republice je v současnosti registrováno přibližně 1066 hemofiliků, z toho přibližně třetinu tvoří hemofilici do 18 let. V naprosté většině se hemofilie vyskytuje pouze u mužů.

 

Mezi dvěma desítkami nejdražších pacientů jsou lidé z patnácti okresů. Nejmladším je desetiletý chlapec z Prahy a nejstarší je dvaaosmdesátiletá žena z Ústeckého kraje. Téměř 92 procent z celkových 306 milionů korun připadá na drahé léky.

 

114

GALERIE: Nejdražší klienti v regionech

Nejdražší klienti - Jihočeský kraj

Hodnocení:

 

Doplatky na léky by mohly být ve všech lékárnách stejné. Podívejte se na reportáž:

sik TN.cz
Reklama