špinavé peníze

Kdo jsou pašeráci lidí? V Česku jich zadrželi už přes padesát!

Za tři měsíce, kdy v Česku platí kvůli uprchlíkům mimořádná opatření, už cizinecká policie zadržela na našem území 56 převaděčů! Nejčastěji šlo o občany Maďarska. Policisté a soudci se s nimi vypořádávají v tzv. zkráceném řízení...

V Česku zadržení převaděči se rozsudek ve zkráceném řízení dozvědí nejpozději do tří dnů od zadržení. Pak buď sedí ve vězení nebo jsou vyhoštěni s podmíněným trestem. Na druhé straně jsou uprchlíci. Často jde o jejich poslední peníze, které jsou na dlouhé cestě za lepším životem ochotni dát do rukou převaděčů. Ti s nimi zamíří obvykle do vysněného Německa.

 

Taxa převaděčů za převoz v rámci Schengenského prostoru je neoficiálně stanovena na v přepočtu 25 tisíc korun za osobu. Na vidinu tučného zisku jich v Česku zatím doplatilo skoro šest desítek. "Po dobu, kdy jsem dal svým příkazem k dispozici policisty na ochranu hranice s Rakouskem, se nám podařilo zadržet 56 převaděčů, kteří organizovali formu převozu přes Českou republiku," potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý.

 

 

Většina převaděčů pochází původem z Blízkého východu. V současné době už ale mají jiné občanství. Nejčastěji jde o Maďary, Švédy, Syřany, Němce a Rakušany. "Nám se daří převaděče odstíhat v tzv. zkráceném řízení. Policie a státní zastupitelství na to má 48 hodin a soud potom maximálně 24 hodin," vysvětlila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

 

Za převaděčství podle českých zákonů hrozí až dvanáctileté vězení. Zatím bylo odsouzeno všech 56 zadržených pašeráků lidí, ne všichni ale skončili za mřížemi. "Trestní sazba za tento trestný čin je 2 roky až 12 let. Varianty jsou různé, buď je ten člověk odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo může dostat i podmínku a samozřejmě vyhoštění ze země. Ve všech případech jim pak zabavujeme věci, které měli u sebe," řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

 

Narazit v posledních dnech v Česku na pašeráka je ale málo pravděpodobné. Sami uprchlíci jsou totiž vybaveni těmito mapkami s varováním, že v Česku jim hrozí zavření do táborů, a proto se křížky vyznačené hranici s naší republikou raději velkým obloukem vyhýbají.

Související témata:
tn.cz / David Garkisch