Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Trapas na Slovensku

Kdo mohl za to, že Zeman přiletěl na pohřeb pozdě? Má zjistit Ťok

Zemal přijel na pohřeb Kováče pozdě
Zdroj: Twitter/TA3

Pozdní přílet české delegace na pohřeb bývalého slovenského prezidenta prověří ministr dopravy Dan Ťok. Informoval o tom deník Právo. Prezidentův mluvčí za viníky označil špatné počasí a dispečery Řízení letového provozu.

"Ministr Ťok tu věc prověří a o výsledku bude 21. října informovat při přijetí u prezidenta Zemana," uvedl pro deník mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Řízení letového provozu (ŘLP) spadá pod Ťokův resort, schůzka se Zemanem byla ale prý naplánována už dříve.

 

Od výroků prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, že se delegace 13. října zpozdila, protože dispečeři dali přednost jinému letadlu, se ŘLP i odboráři letového provozu stále distancují. Reagoval i generální ředitel ŘLP Jan Klas, který zdůraznil, že zaměstnanci postupovali podle předpisů.

 

 

Česká delegace způsobila na pohřbu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče opravdový skandál. Prezident Miloš Zeman spolu se svým předchůdcem Václavem Klausem kvůli pozdnímu příjezdu nestihli rozloučení a kondolence.

 

GALERIE: Rozloučení s Michalem Kováčem

1
/
14
Zdroj: TN.cz
Rozloučení s Michalem Kováčem - 1

 

S průvodem se téměř srazili na cestě do smutečního sálu, procesí proto muselo zastavit. Zeman pak využil situace a směrem k rakvi se poklonil na nádvoří. I tím ale způsobili faux pas, jako poslední se měla Kováčovi a pozůstalým poklonit současná hlava slovenského státu.

 

Mluvčí prezidentské kanceláře označil jako důvod zpoždění špatné počasí při letu do Bratislavy, zároveň ale na Twitteru obvinil novináře ze lži. "Buranským novinářům je Michal Kováč absolutně ukradený. Celý pohřeb jen opět zneužívají k antizemanovským útokům. Ostuda," napsal.

 

 

Podle itineráře Hradu byla cesta do Bratislavy spíše špatně naplánována - bez časové rezervy a s nesedícími termíny. Počasí, které by bránilo v letu nebo vedlo ke zpoždění, navíc nepanovalo. Potvrdilo to pražské i bratislavské letiště, podle něhož přistál český speciál bez problémů.

 

Ovčáček pak informoval, že prezidentské letadlo čekalo na odletové dráze, protože dispečeři upřednostnili jiný let. "Odlet letu CAF001 do Bratislavy bez zpoždění nebo přednosti jinému letounu, přesně dle podaného letového plánu," vyvrátilo jeho slova ŘLP na Twitteru.

epa TN.cz