Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Votava a Kalátová

Kdo nahradí Ťoka a Chovance? Matador a odvolaná starostka

Iva Kalátová, Václav Votava
Zdroj: Profimedia, Facebook/ Iva Kalátová
Iva Kalátová a Václav Votava

V úterý vystřídají v poslaneckých lavicích exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a končícího ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) náhradníci. Do poslanecké lavice se tak za ČSSD vrátí Václav Votava, který se poprvé do sněmovny dostal v roce 2002, a nováčkem bude bývalá starostka Rotavy na Sokolovsku Iva Kalátová.

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec byl poslancem od roku 2013. Už zkraje roku avizoval, že pro nesouhlas s vládním angažmá ČSSD v koalici s hnutím ANO složí poslanecký mandát. Ve sněmovně jej nahradí dlouholetý poslanec sociální demokracie Václav Votava.

 

Rodák z Domažlic byl poslancem od roku 2002. S krátkou přestávkou v roce 2013, kdy byla sněmovna rozpuštěna, zasedal v poslaneckých lavicích nepřetržitě do roku 2017. Kandidoval i v posledních volbách. ČSSD ale v Plzeňském kraji získala jen jeden mandát a ten připadl Chovancovi.

 

Votava ale dlouho bez práce nezůstal. Krom toho, že byl zastupitelem Plzeňského kraje, stal se v říjnu loňského roku Votava starostou západočeského Stříbra. ČSSD skončila ve volbách třetí, uzavřela koalici s vítězným hnutím ANO a to Votavovi přepustilo post starosty. V únoru Votava skončil v krajském zastupitelstvu, tehdy se už proslýchalo, že Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu.

 

Ve sněmovně byl Votava členem několika výborů – petičního, rozpočtového, organizačního a kontrolního. Po volbách v roce 2013 byl zvolen předsedou rozpočtového výboru, byl také místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD.

 

 

Votava vystudoval stavební průmyslovku v Plzni a stavební fakultu ČVUT. Pracoval jako stavbyvedoucí a řídící manažer stavební společnosti. Je ženatý, s manželkou mají syna a dceru. Ta se v roce 2010 dostala do finále soutěže Česká Miss 2010.

 

Ťok byl poslancem rok a půl

Přestože je ve vrcholné politice od roku 2014, kdy vystřídal ve vládě Bohuslava Sobotky Antonína Prachaře, byl nejdéle sloužící ministr dopravy Dan Ťok poslancem jej chvíli. Zvolen do sněmovny byl v říjnu 2017. Před týdnem oznámil, že skončí na postu ministra dopravy, v pondělí se vzdal i poslaneckého mandátu.

 

Ten připadne bývalé starostce Rotavy Ivě Kalátové. Ta v roce 2017 do Sněmovny na Ťokem vedené kandidátce v Karlovarském kraji kandidovala z pátého místa. Hnutí ANO získalo tři mandáty. Kalátová byla druhým náhradníkem za bývalým poslancem Romanem Procházkou, který z druhého místa mandát neobhájil. Procházka se ale stal členem Nejvyššího kontrolního úřadu, proto se místo Ťoka do Sněmovny vrátit nemohl.

 

V lednu loňského roku se Procházka musel kvůli NKÚ vzdát i mandátu krajského zastupitele, který tehdy taktéž získala Kalátová. Ta byla v té době také starostkou Rotavy.

 

 

Kritika se na Kalátovou snesla už v roce 2013, to ji úředníci z radnice obvinili, že je ponižuje, chová se arogantně a sprostě jim nadává. Zastupitelé ale starostce vyjádřili důvěru a personální audit, který si nechala radnice vypracovat, podle webu iDNES.cz potvrdil výhrady Kalátové vůči úředníkům.

 

V čele rotavské radnice překvapivě skončila Kalátová po více než šesti letech vloni v březnu. Zastupitelstvo ji tehdy nečekaně odvolalo. A to při projednávání petice proti převzetí pošty městem. Iniciátor petice poslal zastupitelům dopis, v němž Kalátovou obvinil, že nechala petici odstranit z obchodu, který pronajímá. Jeho slova označila starostka za lži, které bude řešit i s policií a pronesla také, že bude věc řešit s jeho zaměstnavatelem. Pak padl návrh na její odvolání, který zastupitelé schválili. Kalátová se pokusila na podzim do funkce vrátit, hnutí ANO ale skončilo s velkým odstupem za vítěznou ČSSD.
 

vbo TN.cz