spitzenkandidáti

Kdo povede Evropskou unii? O budoucnosti jednaly hlavy států

Lídři členských států Evropské unie mají za sebou první klíčové jednání po volbách do Evropského parlamentu. Na summitu v Bruselu se řešilo jedno hlavní téma, a to kdo obsadí vrcholné unijní posty. Největší rozpory mezi členskými státy vzbudila volba- nového předsedy Evropské komise. Někteří politici totiž prosazují, aby se nástupce nevolil jen z takzvaných Spitzen kandidátů - tedy lídrů stranických frakcí v europarlamentu.

Kdo vystřídá Jeana Claudea Junckera v křesle předsedy Evropské komise. Otázka, která na summitu v Bruselu pořádaném pouhé dva dny po oznámení výsledků eurovoleb, budila nejbouřlivější emoce.


"Nemluvili jsme o konkrétních jménech. Měla jsem bilaterální setkání s Emmanuelem Macronem. Je známo, že nepodporuje systém spitzenkandidátů, ale všichni musíme přijmout situaci tak, jak je," řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Merkelová podle svých slov podporuje Manfreda Webera. "Ne všichni koaliční partneři ale mají stejný názor. Myslím si, že téma Spitzenkandidátů je velmi důležité," dodala německá kancléřka.


Emmanuel Macron dal najevo svůj nesouhlas s tím, že by vysoké posty měli obsazovat výhradně politici, které už před volbami nominovaly jednotlivé frakce Europarlamentu. Proti systému spitzenkandidátů je i český premiér Andrej Babiš.

 


I předseda Evropské rady Donald Tusk po neformálním jednání lídrů řekl, že systém není automatický. Kdo nahradí v čele Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by chtěl Tusk vědět už v červnu.


Lídři diskutovali také o vyváženosti výběru politiků do funkcí. Řešili, jak moc rozdělit podle politické příslušnosti i mezi malé a velké země. Vrcholné funkce by podle Tuska mělo také vykonávat více žen.

 


Evropští lídři v Bruselu zdůraznili, že je především nutné stanovit agendu na následujících pět let. Chtějí vyslyšet volání voličů po boji proti klimatickým změnám, sociálním rozdílům i za spravedlivé daně.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Petra Matýsková, rod TN.cz