bude se jednat

Komu předá křeslo Hamáček? A které? Zimola je prý mimo hru

Jan Hamáček už pendluje mezi resorty zahraničí a vnitra přes dva měsíce. Kdo převezme jedno z ministerstev ale pořád není jasné. V úvahu připadá Jiří Zimola, ten ale nemá ani s Hamáčkem zrovna přívětivý vztah.

I přes dlouhotrvající situaci vedení obou resortů Janem Hamáčkem odmítá i nadále Miloš Zeman jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho a postoj už se v tomto případě nejspíše nezmění. Ani Andrej Babiš kvůli Pochemu do sporu s prezidentem nepůjde.


Pro šéfa strany Hamáčka to není lehká situace. Nemůže se na člena pražské ČSSD a europoslance Pocheho vykašlat. Vnitrostranické rozpory by před říjnovými komunálními a senátními volbami pohodě ve straně nepřidaly. Příští rok se navíc koná volební sjezd ČSSD, kdy bude Hamáček hlasy pražských delegátů potřebovat.

 


Poche se nebojí v médiích vymezit vůči politickému stylu Miloše Zemana ani Andreje Babiše a přiznává, že výhrady předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vůči jeho osobě ještě více utvrzují správnost jeho postoje a trvání na své nominaci.


Hamáčkovi se na ministerstvu zahraničí daří a s jeho prací je spokojen i premiér. Objevily se proto spekulace, že by přenechal ministerstvo vnitra jinému straníkovi. Nabízí se první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Toho ale nevystojí Poche a ani s Hamáčkem si příliš nenotují.

 Tuto možnost vyvrátil mluvčí sociálních demokratů Petr Vurbs. "Předseda ČSSD Jan Hamáček chce tyto informace mým prostřednictvím dementovat," sdělil Vurbs. Podle něj není na stole žádná taková varianta, že by Hamáček zůstal ministrem zahraničí a někdo jiný z ČSSD převzal ministerstvo vnitra, a to ani Jiří Zimola.


Aktuálně je prioritou vyřešení personální otázky ministra zahraničí. "Kandidátem ČSSD zůstává i nadále Miroslav Poche a situace se bude řešit dalším jednáním," dodal Vurbs s tím, že o dalších krocích bude jednat předsednictvo ČSSD 31. srpna.

sik TN.cz