Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prezidentské volby

Kdo se utká se Zemanem? Velké strany nemají vlastní kandidáty!

Miloš Zeman
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Prezident Miloš Zeman oznámil kandidaturu v březnu

Zřejmě žádná z větších politických stran nevyšle do boje o prezidentské křeslo vlastního kandidáta. Z parlamentních stran zvažuje nominaci jen SPD a ODS. Do odevzdání kandidátních listin přitom zbývá už jen něco přes týden.

Vlastního kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční začátkem příštího roku, nepostaví ani ČSSD. V pondělí to oznámil mluvčí strany Mikuláš Klang. V první přímé prezidentské volbě před pěti lety byl kandidátem ČSSD Jiří Dienstbier, skončil čtvrtý.

 

Stranického kandidáta nebude mít ani hnutí ANO, u kterého novináři spekulovali, že by mohlo vyslat ministra obrany Martina Stropnického. Kandidaturu ale před týdnem Andrej Babiš zamítl s tím, že termín pro přihlášky je moc brzy a ANO ani nemá vhodného člověka.

 

"Přece to nefunguje tak, že Babiš na někoho ukáže, aby byl prezidentem, a lidi ho zvolí. To je nesmysl. Pokud by chtěl někdo od nás být prezident, tak by to musel brutálně odmakat v terénu," prohlásil Babiš.

 

Vlastního kandidáta nepostaví do voleb ani komunisté. Rozhodl o tom ústřední výbor KSČM. Stejně se k prezidentským volbám staví také lidovci nebo TOP 09.

 

 

Zatím není jasné, jestli svého kandidáta navrhne ODS či SPD. Předseda občanských demokratů Petr Fiala slibuje, že strana se k volbám "včas vyjádří", šéf SPD Tomio Okamura nevyloučil, že by mohl kandidovat sám. Rozhodne se až po setkání se Zemanem 6. listopadu.

 

Nejzazší termín odevzdání kandidátních listin je přitom už další den - 7. listopadu. Kandidáti musí buď nasbírat 50 tisíc podpisů občanů, nebo získat podporu nejméně 20 zákonodárců.

 

V lednových volbách se bude o funkci prezidenta znovu ucházet Miloš Zeman. Vyzvou ho podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek či bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer.

 

 

Kandidaturu zvažuje také někdejší šéf Úřadu vlády Karel Štogl, usiluje o ni i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách projevilo dosud přes 20 lidí.

 

Zda velké strany některého z nestranických kandidátů podpoří, zatím není jasné. Třeba sociální demokraté se prý rozhodnou až po odevzdání přihlášek. Jen Starostové a nezávislí už vyjádřili podporu Jiřímu Drahošovi.

epa tn.cz / ČTK