Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

MH17

To jsou oni. Vyšetřovatelé ukázali, kdo sestřelil boeing plný lidí!

Mezinárodní vyšetřovací tým, který rozplétá sestřelení malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou, oznámil na středeční tiskové konferenci novinky. Jmenoval čtveřici mužů, kteří měli podle nich zkázu civilního letounu na svědomí.

Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov, Igor Girkin (Strelkov) a Leonid Charčenko. To jsou jména čtyř mužů, kteří podle mezinárodního vyšetřovacího týmu v červenci 2014 měli lví podíl na sestřelení letounu malajsijských aerolinií. Na palubě stroje zničeného na východě Ukrajiny zahynulo na tři sta nevinných lidí.

 

Girkin byl v osudný den ministrem obrany samozvané Doněcké republiky, Dubinskij byl jeho náměstkem a současně vedl zdejší tajnou službu. Pulatov byl pro změnu zástupce Dubinského a Charčenko velitelem v poli, který přijímal od Dubinského rozkazy.

 

První tři jmenovaní mají podle vyšetřovatelů napojení na ruskou armádu nebo tajné služby a momentálně se mají zdržovat právě v Rusku, Charčenko naopak voják není a měl by pobývat na východě Ukrajiny.

 

 

Vyšetřovatelé hodlají ruské úřady oficiálně požádat, aby umožnily výslech podezřelých. Že by Moskva tři ruské občany vydala, je podle mínění znalců ruské právní praxe krajně nepravděpodobné.

 

Na konferenci vyšetřovatelé oznámili, že ani jeden z mužů raketu fyzicky neodpálil, ale všichni měli na zkáze letu MH17 zásadní podíl.

 

Kauzu by měl začít příští rok řešit soud v nizozemském Haagu, zmíněná čtveřice bude obviněna z 298 vražd. Není ale jasné, zda se muži u soudu objeví, vyšetřovatelé totiž zopakovali, že ruská strana s nimi nespolupracuje, nepodává informace a nereaguje na dotazy.

 

Novinky vyšetřovatelé oznámili téměř pět let po tragédii - letoun mířící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru totiž raketa nad východní Ukrajinou zasáhla v červenci 2014. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

 

Jak připomíná BBC, vyšetřovatelé už dříve obvinili ze sestřelu civilního boeingu proruské separatisty vyzbrojené ruskými raketovými systémy Buk. Rusové nicméně od začátku jakýkoli podíl na tragédii popírají.

 

Pusťte si reportáž z loňského května:

 

pez, ČTK TN.cz