Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2019 20:33
Prezidentské volby

Kdo za Kisku? Slováci vyberou hlavu státu z více než desítky jmen

Zdroj: TV Nova

Celé Slovensko teď řeší důležitou otázku: Kdo nahradí odcházejícího Andreje Kisku, který už dříve oznámil, že příštích pět let prezidentem být nechce. První kolo voleb se koná v sobotu, případné druhé pak za dva týdny.

Narozdíl od nás vybírají Slováci hlavu státu v každém kole jen jeden den - v sobotu. Volební místnosti se otevřou ráno a zavřou až pozdě večer.

 

První odhady výsledků tak budou k dispozici nejspíš až kolem sobotní půlnoci. Voliči na lístcích najdou více než desítku jmen, pole kandidátů je tak velmi široké.

 

Favority volby jsou právnička a místopředsedkyně mimoparlamentní strany Progresívne Slovensko Zuzana Čaputová, bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin a eurokomisař Maroš Šefčovič podporovaný Ficovým Smerem.

 

 

Jde ovšem pouze o tipy, protože předvolební průzkumy se dva týdny před volbou nesmějí zveřejňovat. Případné druhé kolo volby se uskuteční 30. března a stejně jako v Česku v něm poměří síly dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního.

 

Mezi kandidáty jsou dále lídr strany Most-Híd Béla Bugár, rektor Eduard Chmelár, lídr nacionalistické Ludové strany Marian Kotleba, poslanec Milan Krajniak, trojnásobný prezidentský kandidát František Mikloško, aktivista Róbert Švec, bezpečnostní analytik Juraj Zábojník a podnikatelka Bohumila Tauchmannová.

 

O pořádný rozruch se před aktuální volbou postaral důchodce Ján Molnár. Ten sice získal potřebných patnáct podpisů poslanců, později se ale ukázalo, že minimálně jejich část podvodem. Volby se tak nakonec neúčastní.

pez TN.cz
Reklama