Znepokojivý odhad

Kdy bude vakcíny na Covid-19 dost pro všechny? Slova experta děsí

Petr Zelený
Petr Zelený
16.9. 2020 10:39
Téma:

Výzkumníci z celého světa horečně pracují na vakcíně proti Covid-19, například Čína předpokládá, že ji bude mít ještě letos. Expert ovšem varoval, že i když bude hotová, potrvá několik let, než firmy zvládnou vyrobit dost dávek látky tak, aby se dostalo na každého.

Největší výrobce vakcín na světě - Serum Institute of India - tvrdí, že firmám potrvá přibližně čtyři roky, než zvládnou vyrobit dostatek očkovacích dávek tak, aby se proti Covid-19 imunizovala celá světová populace, která se blíží hranici osmi miliard lidí.

 

Přitom funkční a schválená vakcína zatím ještě není hotová - kromě již zmíněných Číňanů na ní horečně pracují například vědci z Oxfordské univerzity, kteří již látku testují.

 

Britský Daily Mail ovšem píše, že světové vědecké kapacity odhadují, že fungující a spolehlivá očkovací látka bude dokončená nejdřív v příštím roce. A pak ještě bude potřeba vyrobit potřebný počet dávek a doručit je k lidem.

 

 

Adar Poonawalla, šéf zmiňovaného indického institutu, se nechal slyšet, že farmaceutické společnosti nemají kapacitu na to, aby vyprodukovaly dostatek dávek vakcíny pro všechny dřív než v roce 2024.

 

A může to podle něj trvat ještě déle, pokud bude potřeba aplikovat více než jednu dávku vakcíny. Nadvakrát se v současnosti očkuje například proti spalničkám.

 

"Vím, že svět chce být v této věci optimistický, ale zkrátka nevím o nikom, kdo by se aktuálně blížil této úrovni (výroby)," řekl Poonawalla. Farmaceutické koncerny podle něj zkrátka nezvládají dostatečně rychle zvyšovat své výrobní kapacity.

 

 

Poonawalla ví, o čem mluví - Serum Institute of India je největším světovým výrobcem vakcín, za rok vyprodukuje 1,5 miliardy dávek očkovacích látek. Společnost už uzavřela dohody s řadou vědců z celého světa, kteří na vakcínách proti Covid-19 pracují. A zavázala se jich následně vyrobit co největší množství. Už teď se firma dopředu zásobuje ampulkami.

 

Světová zdravotnická organizace sleduje na 170 institucí, které vakcínu proti Covid 19 vyvíjejí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz