češi nejsou mamánci

Kdy je ideální doba odstěhovat se od rodičů? Tady je jasná odpověď

Stěhování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Čeští muži jsou větší mamánci než ženy, dámy se zase příliš nehrnou do práce. Ve srovnání s muži se ale dožívají vyššího věku. Vyplývá to z publikace Život žen a mužů v Evropě, kterou vydal Eurostat.

Ženy v Evropské unii opouštějí domov svých rodičů v průměru o dva roky dříve než muži. Z rodného hnízda vylétají v 25 letech, muži v 27. Co se týče Čechů, odcházejí ženy z domova ve věku 24,9 let, muži v 27,7 letech.

 

V čem dalším jsou ženy před muži napřed, je věk, ve kterém vstupují do manželství. České ženy se poprvé vdávají v průměru ve 28,8 letech, muži se poprvé žení v 31,6 letech. Více než o tři roky dříve než muži vstupují ženy do manželství v Bulharsku, Řecku a Rumunsku. Oproti tomu v Irsku, Litvě, Portugalsku a Velké Británii jsou to méně než dva roky.

 

Pokud jde o narození prvního dítěte, ženy v EU porodily v průměru ve věku 29 let. V průměru nejdříve, v 26 letech, rodí ženy v Bulharsku, Lotyšsku a Rumunsku, nejpozději, v téměř 31 letech, ve Španělsku a Itálii.

 

Pro více informací a srovnání s ostatními zeměmi EU klikněte na obrázek:

 

Dalším významným rozdílem mezi ženami a muži je očekáváná délka života. Ve všech členských státech ženy žijí déle než muži - v roce 2015 průměr v EU činil 83,3 let u žen a 77,9 let u mužů, což je rozdíl 5,5 roku.

 

 

Mezi členskými státy se rozdíl mezi ženami a muži pohyboval v rozmezí 10 - 11 let v Litvě a Lotyšsku a necelé 4 roky v Dánsku, Irsku, Kypru, Nizozemsku, Švédsku a Spojeném Království.

 

V čem jsou naopak dámy až za pány, je věk, kdy nastupují do prvního zaměstnání. Češi začínají pracovat v průměru v 21 letech, Češky v 25 letech.

mom TN.cz