LOCKDOWN V ČESKU?

Děti se do škol možná nevrátí. Sporty by ale mohly mít výjimku

Jan Socha
Jan Socha
21.12. 2020 21:21
Téma:

Děti si už naplno užívají prodloužené vánoční prázdniny. Do škol by se měly vrátit 4. ledna, jenže kvůli zhoršující se epidemické situaci není termín jejich návratu vůbec jistý. Pokud by Česká republika byla v pátém stupni systému PES, znamenalo by to opět distanční výuku.

Věštění z křišťálové koule. K tomu ředitelé škol přirovnávají pravděpodobnost návratu dětí do lavic po vánočních prázdninách. Jestli to bude už 4. ledna si ale řada z nich nemyslí a obává se, že žáci i po Novém roce zůstanou doma.


"Mám velké obavy, že se ta situace zhorší a že se děti do školy nevrátí," řekl prezident asociace ředitelů základních škol Michal Černý. "Když jsme už tak dlouho v pátém stupni, tak si myslím, že budeme mít distanční výuku," tvrdí předsedkyně asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

 


Jak to bude s návratem neví ani samo ministerstvo školství. Vše se prý bude odvíjet od aktuální situace. "V jakém režimu nastoupí žáci a studenti 4. ledna bude záležet na vývoji situaci a na zodpovědném chování nás všech," řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.


Podle odborníků vánoční prázdniny výrazně nepomohou zbrzdit epidemii. "Během svátků vzniknou rizikovější věci, když se lidé budou navštěvovat. Takže bych od toho velké zlepšení neočekával a myslel bych si, že po novém roce na tom budeme ještě hůř než teď," varuje imunolog Václav Hořejší.

 


Čtvrtý i pátý stupeň systému PES pro školy zavádí distanční výuku na všech středních školách. Prezenční výuka je na základních školách v obou stupních zachována pouze u prvních a druhých ročníků.

 

Vláda ale zvažuje zavést výjimku pro některé sporty. Na podrobnosti se podívejte v reportáži televize Nova:

mb