tradice

Kdy se smí prodat svatomartinské víno? Pozor, vinařům hrozí pokuta

Téma:

Už v neděli se na pultech obchodů, vinoték a restaurací objeví mladá svatomartinská vína. Pokud ale Svatomartinské víno uvedli vinaři na pulty dříve, než na svatého Martina, hrozí jim sankce.

První mladá Svatomartinská se mohou na pultech objevit až v neděli - přesně na svatého Martina. „Je to součást licenčních podmínek. Vychází to z tradice, kdy od 11. 11. teprve víno bylo vínem, přestalo být burčákem,“ vysvětlil Jiří Maděřič z Vinařské asociace ČR.

 

Obchodníci už je mohou mít vystavené, ale prodávat by měli opravdu až od neděle. „Divejte se. Tady už je máme nachystaný. Bílý už chladíme a těšíme se na zítra, až je začneme prodávat,“ ukazuje obsluha jedné z vinoték.

 

 

Pokud by prodejce před 11. listopadem láhev svatomartinského přeci jen prodal, hrozila by vinaři v krajním případě i ztráta licence. „Dalším důsledkem může být i to, že vinař má uzavřenou s tou vinotékou podlicenční smlouvu, kde jsou určité sankce za porušení pravidel i pro tu vinotéku, ovšem ztráty, které by obdržel vinař odejmutím licence, ta smlouva určitě nenahradí,“ dodává Jiří Maděřič.

 

 

Počasí vinařům letos přálo a tak prý bude mít i víno plnější chuť a větší vyzrálost než v předchozích letech. „Letošní rok celý byl velice teplý, celá jižní Morava se v podstatě posunula o nějakých 300 km víc na jih,“ zakončil vinař.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Lukáš Veselý, tbc TN.cz