Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

exkluzivně dopis EASA

Kdy vzlétnou Boeingy 737 Max? Nebude to tak jednoduché

Přestože společnost Boeing naznačuje, že stroje 737 Max by mohly začít létat už koncem léta, vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví nezní tak optimisticky. Pro televizi Nova uvedla, že odhadovat, kdy se letouny dostanou opět do vzduchu, je předčasné. Tuzemská letecká společnost Smartwings už chybějící stroje nahrazuje. Tak aby neohrozila blížící se letní turistickou sezónu.

Po tragických pádech Boeingů 737 Max z října loňského roku v Indonésii a letošního března v Etiopii, stroje nesmí létat. Optimistické prohlášení výrobce, že by stroje po opravě chybného softwaru mohly létat už na sklonku léta, zchladilo prohlášení Evropské agentury pro bezpečnost letectví.

 

"Časový rámec, kdy naše agentura zruší pozastavení provozu strojů Boeing 737 Max, nemůžeme poskytnout. Bude to až po ujištění, že je stroj bezpečný,“ uvedla EASA v prohlášení na dotaz redakce TN.cz.

 

Podle agentury EASA musí společnost Boeing předložit dokumentaci takových konstrukčních změn, které EASA bude moci prověřit a následně schválit. Nutné je rovněž zajistit kompletní proškolení letových posádek strojů 737 Max.

 

 

"Až po splnění všech podmínek bude moci agentura poskytnout časový rámec, kdy se stroje budou moci nad Evropou vrátit do vzduchu," napsalo tiskové oddělení EASA.

 

Několik strojů 737 Max musela odstavit například česká letecká společnost Smartwings. Kvůli výpadku letadel musely cestovní kanceláře hromadně měnit termíny dovolených u desítek tisíc klientů.

 

„Žádné další snížení kapacity na linkách Smartwings realizovaných z České republiky pro období léta naše společnost nepředpokládá. Výpadek letounů Boeing 737 Max se společnosti částečně podařilo nahradit letouny od jiných dopravců,“ uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

 

 

Letecká společnost má teď k dispozici 64 letadel. Ze čtyř českých letišť létají do více než 80 přímořských letovisek.
 

pez TN.cz