akademie věd

Čeští vědci připravili program pro děti: Pokusy z domova, přednášky

Dítě kosmonaut
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 18. 3. 2020
Téma:

Školy jsou zavřené. A nikdo neví, na jak dlouho. Aby se děti mohly stále vzdělávat, vznikl unikátní online projekt. Ten má pomoci především dětem, rodičům a učitelům ve chvílích, kdy jsou vzdělávací instituce uzavřeny. Projekt se jmenuje Věda na doma a připravila ho Akademie věd ČR.

Nevíte, jak si vyrobit 3D model sopky nebo se bojíte udělat se svými dětmi "bezpečný" biologicko-chemický pokus? Rady a návody na svém Facebooku a webových stránkách už sdíleli vědci z Geofyzikálního ústavu nebo Ústavu experimentální botaniky.

 

 

Věda na doma je spontánní projekt pracovníků Akademie věd. Ten vznikl jen pár hodin poté, co vláda v úterý 10. března rozhodla o uzavření škol.

 

 

"S pomocí profilů na sociálních sítích Facebook, Youtube, Twitter a Instagram se snažíme dětem, rodičům i učitelům zpestřit možnosti výuky v časech pandemie koronaviru pomocí e-zdrojů. Zároveň jsme spustili i streamované přednášky z obýváků a pracoven vědců a vědkyň," říká Petr Cieslar z Akademie věd.

 

K prvním nadšencům, kteří se rozhodli na sociálních sítích popularizovat vědu, se přidal i Petr Brož. Ten už v pondělí 16. března streamoval svou přednášku o Marsu. Tu vidělo přes 6000 lidí.

 

 

 

Další interaktivní přednáška se bude jmenovat S Krtkem na oběžnou dráhu. Její autor Pavel Suchan z Astronomického ústavu slibuje "lehce interaktivní, lehce zábavnou a především poučnou půlhodinku, která je určena prvostupňovým dětem, ale zvládnou to i starší."

 

Související témata:
TN.cz