Oortův oblak

K naší soustavě se blíží cizí hvězda! Spustí sprchu komet

Ilustrace komet letících ke hvězdě
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Téma:

Podle nových dat z vesmírné observatoře Gaia, kterou provozuje Evropská vesmírná agentura (ESA), čeká sluneční soustavu v příštích 1,35 milionech let velmi blízký průlet další hvězdy, která by se měla dostat 5x blíž, než se původně předpokládalo. Průlet pravděpodobně způsobí rozrušení stability Oortova oblaku s následnou sprškou impaktů komet do vnitřní části soustavy, včetně Země.

Oranžový trpaslík s označením Gliese 710, který má zhruba polovinu sluneční hmotnosti, je nyní nějakých 63 světelných let od Země. Podle pozorování směřuje tato hvězda ke sluneční soustavě a podle nových výpočtů Filipa Berskiho a Piotra A. Dybczyńskiho by se mohla dostat do vzdálenosti 13 365 AU (AU - střední vzdálenost Země a Slunce).

 

I když se může zdát, že se jedná o velkou vzdálenost, z hlediska naší soustavy je to velmi blízký průlet, který pravděpodobně naruší stabilitu Oortova pásu, což je hypotetický oblak komet na okraji naší soustavy, který sahá do vzdálenosti od 2 000 do 200 000 AU od Slunce. Největší část hmoty je podle konsenzu soustředěna ve vzdálenosti asi 50 000 AU.

 

"Gliese 710 spustí pozorovatelnou kometární sprchu se střední hustotou přibližně 10 komet za rok, což by mělo trvat přibližně 3 - 4 Myry (Myr - milion let)," uvádí studie.

 

 

Velká část komet v prvním Myru by podle výzkumu zveřejněném na portálu Astronomy&Astrophysics měla mířit směrem ke Slunci.


Jaký bude dopad na sluneční soustavu, není zcela jasné, nicméně se v nejbližších Myrech jedná o jediný bližší průlet další hvězdy.
 

klma TN.cz