David-Maria Sassoli

Europoslanci zvolili svého předsedu. Zahradil skončil druhý

Téma:

Europoslanci v druhém kole zvolili předsedu Europarlamentu. Stal se jím italský socialista David-Maria Sassoli, který získal 345 hlasů. Na druhém místě skončil s odstupem český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Italský socialista Sassoli získal v první volbě 325 hlasů a k nadpoloviční většině mu jich chybělo jen sedm. V druhém kole nasbíral o 20 hlasů více a v čele Evropského parlamentu nahradil jiného italského politika Antonia Tajaniho.

 

Sassoli se rovnou ujal předsedání schůze, která pokračuje volbou místopředsedů. I tady má Česko své "želízko v ohni". Na jednu z funkcí byla frakcí Renew Europe nominována Dita Charanzová (ANO), skupinou Greens/EFA zase Marcel Kolaja (Piráti).

 

Českého konzervativce Zahradila podpořilo v druhém kole na předsedu Europarlamentu 160 zákonodárců. Třetí skončila německá kandidátka Zelených Ska Kellerová, čtvrtá Španělka Sira Regová, kterou navrhla levicová skupina GUE/NGL.

 

 

Europarlament v novém složení zahájil své funkční období v úterý dopoledne. Skupina mladých hudebníků zahrála neoficiální hymnu EU Ódu na radost, při které část europoslanců zůstala sedět, část se obrátila zády. Více čtěte zde.

 

Na druhé schůzi v polovině července by měli europoslanci volit předsedu Evropské komise. Po třech dnech jednání se lídři EU shodli na tom, že do funkce nominují německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou.

epa TN.cz