nenažraný škůdce

Keře v Česku decimuje zákeřná housenka! MAPA VÝSKYTU

Zavíječ zimostrázový
Zdroj: facebook, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Téma:

Podle zemědělského ústavu v Česku řádí housenky zavíječe zimostrázového, kteří si rády pochutnávají na okrasných keřích. Pěstitelé zimostrázů by se proto měli mít na pozoru - odborníci jim doporučují používat chemické postřiky, pokud nechtějí o své dřeviny přijít.

Housenky zavíječe jsou v tomto období aktivní, zemědělský ústav proto varuje pěstitele, aby věnovali svým keřům zimostráze mimořádnou pozornost. Zavíječ je invazivní škodlivý motýl, který si nejraději pochutnává právě na zimostrázích.

 

Jeho housenky jsou po vylíhnutí žluté, v pozdější fázi se zbarví do zelena, aby splynuly s keřem a mohli na něm nepozorovaně hodovat. Na těle mají černé a bílé vlnité pruhy.

 

 

GALERIE: Zavíječ zimostrázový

1
/
6
Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Zavíječ zimostrázový - 5

 

Svou hostinu začínají uvnitř keře, kde jsou těžko pozorovatelné, a prokousávají na jeho povrch. Jsou velice žravé a dokážou postupovat velmi rychle, proto se často napadení zjistí až tehdy, kdy už je keř silně poškozený.

 

Housenky jsou navíc plýtvavé - poškozují víc listů, než dokážou sníst. Lístky následně opadají nebo zasychají a dochází k výraznému znehodnocení keřů a následnému odumření.

 

Zavíječ se na začátku sezóny vyskytuje pouze lokálně, postupně se ohniska jeho výskytu rozšiřují. Na území Evropské unie dostávají dovozem rostlin převážně z Číny. Na následující mapě se můžete podívat na mapu aktuálního výskytu za poslední týden.

 

 

Na keře by si měli podle mapy dát pozor zejména pěstitelé z východní části republiky - aktuální výskyt byl zaznamenán na Přerovsku, Ostravsku, Prostějovsku, Orlickoústecku, Chrudimsku a Brněnsku.

 

Letos na jaře zavíječ celkově nejvíc řádil na jihu Moravy a ve středních Čechách, tam ale v posledním týdnu výskyt aktivních housenek zaznamenán nebyl.

 

 

"Ve stádiu volně lezoucích housenek je nejvhodnější provádět případnou chemickou regulaci tohoto škůdce," radí pěstitelům zemědělský ústav. "Při chemické ochraně je potřeba dbát na to, aby postřik pronikl k housenkám uvnitř keře. K ochraně lze použít přípravky, které jsou zaregistrované proti housenkám nebo žravým škůdcům na okrasných rostlinách. Mezi vhodné přípravky patří například Calypso 480 SC, Lepinox Plus nebo MACRO-MITE.

sei TN.cz