Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rozhádali se?

Krach jednání Trumpa s Kimem! Už se ví, proč se nedohodli

Vrcholná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una skončila dříve, než se očekávalo. Státníci žádné dohody nedosáhli. Podle Trumpa Kim žádal zrušení všech sankci vůči KLDR.

Severokorejci chtěli, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, to jsme nemohli udělat, uvedl americký prezident Donald Trump po dvoudenním jednání s Kim Čong-unem, které dnes ve vietnamské metropoli skončilo bez dohody.

 

"Někdy musíte odejít z jednání, a to byla ta chvíle," poznamenal šéf Bílého domu. Původně mělo být dnes v Hanoji podepsáno společné prohlášení, ceremonie se ale neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen i plánovaný dnešní společný oběd obou státníků.

 

"(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám," vysvětloval Trump na tiskové konferenci, proč schůzka skončila dříve a bez dohody. Postoje obou stran jsou nicméně podle něj "bližší" než před rokem. "V tuto chvíli jsme se ale rozhodli z jednání odejít," dodal.

 

Jak americký prezident upřesnil, Kim Čong-un vyjádřil ochotu uzavřít nejvýznamnější jaderné zařízení v Jongbjonu. Výměnou za to chtěl zrušení všech sankcí. Na to však americká strana odmítla přistoupit. Cílem Spojených států je celkové jaderné odzbrojení Severní Koreje. Dokumenty k podepsání byly podle Trumpa připraveny. "Chtěl jsem to ale udělat správně. Někdy je lepší udělat to správně, než rychle," dodal.

 

I bez dohody nicméně severokorejský vůdce podle Trumpa slíbil, že nebude pokračovat v jaderných a raketových zkouškách. "Věřím mu a doufám, že své slovo dodrží," dodal americký prezident.

 

"Přál bych si, abychom se dostali dál, ale stále jsem optimista," komentoval jednání americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který na tiskové konferenci vystoupil po Trumpově boku. Americká strana podle něj žádala Kima o více ústupků, "on ale nebyl připraven to udělat".

 

Trump a Kim zahájili svá jednání v Hanoji ve středu. Ve čtvrtek spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců.

 

 

 

Vrcholná schůzka skončila kolem 07:30 SEČ, tedy o něco dříve, než se předpokládalo. Sandersová řekla, že Trumpova dnešní tisková konference je přesunuta z 09:50 SEČ na 08:00 SEČ.

 

V 08:00 SEČ měli podle původního plánu šéf Bílého domu a severokorejský vůdce podepsat společné prohlášení. Na tuto hodinu byla nakonec přesunuta tisková konference Donalda Trumpa.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

tn.cz / ČTK