Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Plánovaný summit

Kim potvrdil schůzku s Putinem. Má proběhnout už tento týden

Plánovanou schůzku severokorejského vůdce Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem potvrdil po Kremlu také Pchjongjang. Ten oznámil, že ke schůzce dojde brzy. Další podrobnosti však neuvedl. Podle dřívějších informací se má uskutečnit 24. a 25. dubna.

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA Kim brzy navštíví Rusko na pozvání prezidenta Putina. Co bude tématem jednání ale nezaznělo. Místem konání summitu bude podle médií Vladivostok, kam má vůdce dorazit svým obrněným vlakem.

 

Agentura Interfax napsala, že půjde o první cestu severokorejského vůdce do Ruska. S ním KLDR sdílí krátkou hranici. Moskva v uplynulých měsících naznačovala, že na setkání obou vedoucích představitelů pracuje, uvedla agentura Reuters.

 

Do Vladivostoku už ve středu přijel šéf kanceláře severokorejského vůdce, jenž bývá pověřován organizací Kimových cest do zahraničí. Japonská agentura Kjódó napsala, že schůzka na nejvyšší úrovni se uskuteční 24. a 25. dubna.

 

 

Ruská média spekulují, že schůzka se uskuteční v kampusu dálněvýchodní univerzity na ostrově Russkij nedaleko Vladivostoku. Putin se zde má zastavit při své cestě na pekingský summit věnovaný čínskému projektu nové Hedvábné stezky a konaný ve dnech 26. a 27. dubna.

 

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného dnešním severokorejským testem nové taktické zbraně. Únorová v pořadí druhá schůzka v Hanoji mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

 

Připomeňte si schůzku Kim Čong-una s Donaldem Trumpem:

tn.cz / ČTK