Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Byl umučen k smrti

Kim prý o mučení amerického studenta nevěděl, Trump mu věří

Kim Čong-un, Donald Trump, Otto Warmbier
Zdroj: Profimedia

Prezident Donald Trump mluvil v Hanoji s vůdcem KLDR také o smrti amerického studenta Otta Wambiera (†22). Ten by sedmnáct měsíců vězněn severokorejským režimem a jen několik dní po převozu do vlasti zemřel. Kim Čong-un ani další vysocí představitelé země údajně o ničem nevěděli.

Americký student byl v KLDR zatčen poté, co ukradl plakát z hotelu, kde bydlel. Režim ho odsoudil za hanobení státu a krádež k patnácti letům vězení. Ve vězení však strávil pouze sedmnáct měsíců. Spojeným státům se totiž podařilo vyjednat propuštění z humanitárních důvodů.

 

Dvaadvacetiletý mladík se ale do USA vrátil ve v žalostném stavu. Lékaři tehdy konstatovali, že má těžce poškozený mozek, došlo podle nich k rozsáhlému úbytku mozkové tkáně. Šest dní po svém návratu Warmbier zemřel.

 

Pitva potvrdila, že byl mladík umučen. Podle amerického prezidenta ale vůdce severokorejského režimu o ničem nevěděl. "Řekl mi, že o tom nevěděl, a já ho beru za slovo," prohlásil šéf Bílého domu.

 

 

Kim Čong-un podle něj celý případ zná velmi dobře. Údajně se o něm ale měl dozvědět o něco později. "Cítil se velmi špatně, cítil se velmi špatně," dodal podle televize CNN Trump.

 

Tehdy jednadvacetiletý student vysoké školy se do KLDR rozhodl vypravit, když během cesty po Číně viděl plakát cestovní kanceláře lákající na nezapomenutelný zážitek.

 

 

Během oslav nového roku v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu se však společně s dalšími členy výpravy opil. Osudný plakát měl ukradnout z části hotelu pro zaměstnance.

 

Podívejte se na reportáž o případu amerického studenta:

pan TN.cz