historický okamžik

Trump se sešel s Kimem a vstoupil na území KLDR! Byla to velká čest, řekl

Téma:

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přijal tak jeho nabídku, kterou Trump zveřejnil v sobotu. Během schůze si oba potřásli rukou a americký prezident překročil hranice demilitarizované zóny mezi oběma Korejemi.

Americký prezident Donald Trump v sobotu na svém twitteru informoval, že by se rád sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V neděli jihokorejský prezident Mun Če-in potvrdil, že jeho protějšek pozvání přijal.

 

Schůze se konala v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Korejí. Trump se s Kim Čong-unem pozdravil, potřásli si rukou a také překročil hranici zóny. Stal se tak prvním úřadujícím prezidentem USA, který navštívil KLDR. Poté se oba vrátili zpět na území Jižní Koreje a setkali se s Mun Če-inem.

 

"Tohle je historický okamžik," řekl Kim Čong-un po překročení zóny. S ním souhlasil i americký prezident. "Překročení hranice byla velká čest," uvedl Trump a dodal, že mezi ním a severokorejským vůdcem je skvělé přátelství. Americký prezident také pozval Kim Čong-una do Bílého domu. 

 

Společně pak hovořili i o Trumpově sobotní zprávě na twitteru. "Byl jsem velmi překvapený, když jsem slyšel o vaší nabídce na twitteru a až pozdě odpoledne jsem byl schopný vaše pozvání potvrdit. Chtěl jsem se s vámi znovu setkat...," řekl severokorejský vůdce. 

 

 

Ještě před odjezdem na schůzi řekl americký prezident novinářům na tiskové konferenci, že se setkání nemůže dočkat. "Jedeme na hranici demilitarizované zóny a setkáme se s Kimem. Těším se na to. Těším se, až ho uvidím," citovalo Trumpa CNN.

 

Jihokorejský prezident doufá, že se podaří Trumpovi zajistit na Korejském poloostrově trvalý mír. "Pokud budeme i nadále komunikovat a spolupracovat v dialogu, můžeme se posunout lepším směrem...Doufám, že prezident Trump vstoupí do historie, jako prezident, který přinesl mír na Korejský poloostrov. Mír vyžaduje více odvahy, než konfliktu," řekl Mun Če-in. 

 

Trump také v projevu dodal, že má s Kimem určitou chemii. "Uvidíme, co se stane. Máme dlouhou cestu. Ale nespěchám..Takže chci jen říct, že míříme do demilitarizované zóny a je to něco, co jsem plánoval už dávno...," uvedl Trump.

 

Podle odborníků by setkání nemuselo stačit k tomu, aby se vyřešila hlavní otázka, a to denuklearizace Severní Koreje, kterou USA požaduje. Výměnou za to by mohly zrušit sankce uvalené na KLDR. 

reg TN.cz