Severní Korea

Kimova sestra je pořád nezvěstná, neobjevila se ani na svoje narozeniny

Kim Jo-čong
Zdroj: Profimedia
Kim Jo-čong, nejmocnější žena Severní Koreje
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 27. 9. 2020
Téma:

Kim Jo-čong, sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una, se už dva měsíce neukázala na veřejnosti. V sobotu měla 32. narozeniny, v KLDR se však obešly bez větší pozornosti. Znovu se tak spekuluje, že ji starší bratr nechal exemplárně odstranit.

Na jaře se o Kim Jo-čong mluvilo jako o budoucí vůdkyni Severní Koreje. Její bratr a současný diktátor Kim Čong-un měl zápolit se zdravotními problémy. Pak se ale nečekaně vrátil a mladší sestra naopak zmizela.

 

Údajně nejmocnější ženu KLDR, která je Kimovou osobní tajemnicí a stará se i o propagandu o jeho osobě, na veřejnosti naposledy viděl v posledním červencovém týdnu. Od té doby se nikde neukázala, ani na svoje sobotní 32. narozeniny.

 

Spekuluje se, že Kim nechal sestru dočasně zmizet, aby po údajném pobytu v nemocnici upevnil svou moc. Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) ale tvrdí, že Kim Jo-čong naopak svěřil některé ze svých povinnosti, aby toho neměl tolik, píše portál closermag.fr.

 

 

Nebyla by to první čistka v rodinných řadách. Diktátor nechal v minulosti popravit i svého strýce, aby neohrožoval jeho postavení. Svěřit se s tím měl i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jeho tělo pak údajně předhodili psům.

 

Očekává se, že na říjnových oslavách 75. výročí založení Korejské strany práce prvním severokorejským prezidentem Kim Ir-senem už Kim Jo-čong bude. Pokud ne, bratr se s ní pravděpodobně vypořádal stejně jako se strýcem.

TN.cz