trikolóra

Klaus ml. řeší spory ve straně. Volby rozhodnou o tom, jestli rezignuje

Bára Divišová
Bára Divišová
23.1. 2021 23:05
Téma:

Ani menším stranám u nás se nevyhýbají tradiční problémy. Příkladem je Trikolora, tedy strana kolem Václava Klause mladšího. Někteří členové ho vyzvali k rezignaci. Prý se jim nelíbí, že se o některých programových tématech dozvídají z médií a v některých krajích nemohou ani rozhodovat o tom, kdo povede kandidátku do parlamentních voleb. Klaus prý výzvu vyslyší, ale až teprve když Trikolóra ve volbách neuspěje.

Rok a půl po vzniku strany kandidátka na hejtmanku v Jihočeském kraji Ivana Kerlesová poslala vedení otevřený dopis, ve kterém předsedu vyzývá k rezignaci.

 

O důležitých věcech se prý rozhoduje za zády členů, v rámci sestavování kandidátek se postupuje nedemokraticky a předsednictvo by z toho mělo vyvodit politickou odpovědnost a odstoupit.

 

"Faktem je, že jsou rozhádané regiony, kde dochází k různým personálním zásahům pana předsedy a vede to ke sporům. Ta nešťastná personální politika vede k tomu, že je zbytečně Trikolóra rozhádaná," sdělila televizi Nova Kerlesová.

 

 

Podle předsedy Václava Klause mladšího ale jen začal vnitrostranický boj o místa na kandidátkách. Své kritiky označil za srdcaře, kteří nemají co ztratit.

 

"Tam, kde to je slabší, tak dochází k různým změnám, bojuje se o místo na kandidátkách, což je dobrá zpráva. Ti lidé cítí šanci, chtějí být na jedničce, na dvojce, pošťuchují se. Jako předseda strany mám trochu mandát do toho mluvit," vyjádřil se Klaus.

 

 

Kerlesová se spolu s dalšími členy vymezila proti tomu, že například o nových bodech v programu se nehlasuje, ale dozvídají se o nich ze sociálních sítí, nebo že o některých jedničkách kandidátky rozhodla centrála bez souhlasu členů. Výtka mířila na poslankyni Terezu Hyťhovou, která má vést kandidátku v Ústeckém kraji.

 

"Já vůbec nechápu, proč se odchází od transparentního a organického systému budování strany přirozených autorit a je to nahrazováno nějakými příkazy a výzvami k odchodu, pokud se to někomu nelíbí," prohlásil šéf Trikolóry v Moravskoslezském kraji Petr Viktorýn.

 

 

"To, že se někomu nelíbí, že někdo je lídrem na kandidátce v nějakém kraji, se stává ve všech stranách. Nic se nerozpadá. Samozřejmě budu chtít a žádat o to, aby se hlasovalo o mém lídrovství, abych měla podporu kraje," okomentovala situaci poslankyně Hyťhová.

 

Případnou politickou odpovědnost prý předseda vyvodí až po volbách. "Já jsem získal asi 90 % hlasů na sněmu demokraticky, takže stranu povedu. Když neuspějeme v demokratických volbách, vyslyším výzvu lidí a budu se věnovat jiné činnosti," řekl Klaus.

 

Kerlesová naopak naznačila, že pokud se o místech na kandidátkách nebude rozhodovat demokraticky, nebude mít její působení v Trikoloře žádný smysl.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz