Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2018 16:39
Sportovní duch

KLDR a Jižní Korea nastoupí na olympiádě pod jednou vlajkou

Vojačky KLDR na přehlídce v Pchjongjangu
Zdroj: Profimedia

Mezinárodní olympijský výbor potvrdil účast Severní Koreje na únorových hrách. KLDR znovu navázala telefonické spojení se svým rivalem a oba státy Korejského poloostrova nastoupí pod společnou vlajkou jako jednotný národ. Symbolem korejské spolupráce je dívčí hokejová reprezentace, složená z hráček z Jižní Koreje i z KLDR.

Ačkoli je Korejský poloostrov rozdělen, není tomu poprvé, kdy od roku 1948 oba státy nastupují jako jeden národ. Již dříve byl k vidění spojený korejský národní fotbalový tým nebo reprezentace ve stolním tenise. Nicméně bude to poprvé, kdy nastoupí pod jednou vlajkou na velké mezinárodní události, jako jsou olympijské hry. Symbolický akt začátku spolupráce je i společná příprava olympijských sjezdařů.

 

Severní Korea posílá na hry 24 trenérů a 22 atletů, zúčastní se tří sportů v pěti disciplínách, mimo hokej uvidíme reprezentanty Severní Koreje v lyžování a rychlobruslení. Kromě sportovců cestuje pro zajištění podpory z KLDR i 230 roztleskávaček, 140 umělců a 30 taekwondistů. Obavy vyvolává doprovod celé výpravy speciálními agenty, kteří dle oficálního prohlášení mají dohlédnout na "reprezentaci vlasti“ severokorejskými občany.

 

Kim Čong Un apeloval ve svém novoročním projevu na nutnost spolupracovat, zajistit mír, stabilitu Korejského poloostrova a šířit společné kulturní dědictví. Jemnější rétorika a benevolentnější chování vůdce totalitního státu přináší naději na zlepšení vztahů nejen s Jižní Koreou ale i USA a Evropou.

 

Prezident Jižní Koreje Mun Če-In podpořil snahu o zlepšení vzájemných vztahů, pozastavením všech vojenských operací a mobilizace po dobu zimní olympiády. Naopak KLDR nemá v úmyslu přestat s testováním raketových střel a naplánovala jednu z největších vojenských přehlídek na 8. února. Mobilizaci vojenských sil odůvodňuje oslavou 70. výročí založení Severokorejské armády, které se ovšem běžně slaví až 25. dubna. Chování Severní Koreje vyvolalo ostrou kritiku ze strany USA.

TN.cz
Reklama