Napětí roste

KLDR hrozí útokem na americký ostrov! "Stačí Kimův pokyn," tvrdí

Téma:

KLDR "pečlivě zkoumá" možnost útoku na americký ostrov Guam. Ve středu to oznámila severokorejská agentura KCNA. Rakety jsou údajně připraveny a stačí, aby Kim Čong-un vydal pokyn.

Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy se rychle vyostřily. V úterý americký prezident Donald Trump KLDR varoval, aby už USA nevyhrožovala. Jinak prý pozná "ohnivou zlobu, jakou svět neviděl".

 

Trump reagoval na informace americké rozvědky, podle které Severní Korea disponuje jadernou hlavicí. Má jít o miniaturizovanou verzi, kterou může být vyzbrojena balistická střela.

 

Na prohlášení o ohnivé odvetě zase ve středu reagovala severokorejská agentura KCNA. Informovala o plánu zaútočit na americký tichomořský ostrov Guam. Konkrétně podle CNN zpráva zmiňuje raketový nálet na Andersenovu základnu na severu Guamu.

 

 

Právě odtud totiž na konci července a také v úterý odstartovaly bombardéry, které přeletěly Korejský poloostrov. Měly severokorejského vůdce Kim Čong-una zastrašit poté, co provedl další test balistických raket dlouhého a středního doletu.

 

Obyvatele ostrova výhrůžky vyděsily, úřady ale uklidňují, že neexistuje žádná konkrétní hrozba. Na tichomořském Guamu přitom žije asi 160 tisíc lidí.

 

Takhle vypadá ostrov Guam:

epa TN.cz