Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Denuklearizace poloostrova

KLDR jedná s USA i Ruskem. Kim ujišťuje o dobrých úmyslech

Zdroj: TV Nova

Vůdce KLDR Kim Čong-un prohlásil, že stále chce denuklearizovat Korejský poloostrov. Ujistit o tom měl ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Kromě Moskvy jedná Severní Korea i s USA, země připravují podobný summit.

"Vůle KLDR zbavit poloostrov jaderných zbraní stále trvá, je pevná a nemění se," citovala severokorejského vůdce státní agentura KCNA. Kim Čong-un měl o tom ujistit šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, informuje Reuters.

 

Severní Korea doufá v postupnou denuklearizaci, na níž by se mohly mocnosti dohodnout ještě do konce roku. Lavrov pozval Kima na oplátku do Ruska, připravuje se také bilaterální summit vrcholných představitelů těchto zemí.

 

"Řešení nemůže být úplné, dokud nebudou zrušeny sankce. Jak toho dosáhnout, je teď problém vyjednávačů, ale během jedné schůzky to zajistit nelze. Musejí existovat etapy a v každé z nich musí být patrný vstřícný pohyb," souhlasil s Kimem i Lavrov.

 

 

Kromě toho se má Kim Čong-un setkat už 12. června s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten nejdříve schůzku zrušil, přípravy ale dále pokračují. Právě kvůli nim se ve čtvrtek v New Yorku setkal americký ministr zahraničí Mike Pompeo s vyslancem KLDR Kim Jong-čcholem.

 

Cílem historického summitu USA a KLDR má být právě denuklearizace Korejského poloostrova. Kromě New Yorku se o něm jedná i v demilitarizované zóně mezi Korejemi zvané Pchanmundžom.

epa TN.cz