Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Důvěra vládě

Babišova vláda získala důvěru. Pro hlasovalo 105 poslanců

Pro vládu hlasovalo 105 poslanců. O absenci Jiřího Maška se vědělo dlouhodobě, že nebude hlasovat, oznámil ráno také Milan Chovanec. Překvapivě ale v sále chyběl také komunista Zdeněk Ondráček. Nejistý byl také hlas Karly Šlechtové. Ta nakonec kabinet podpořila, ještě během hlasování ale sál opustila.

Poslanci se o důvěře pro Babišovu vládu hádali dlouhých 16 hodin. Schůze začala už ve středu v 9 hodin ráno, k hlasování se zákonodárci dostali nakonec až krátce před 1 hodinou ráno. Ani dlouhá rozprava ale nakonec názor poslanců nezměnila. Vláda nepřesvědčila nikoho z opozice, aby kabinet podpořil, a opoziční poslanci nezměnili názor zástupců koaličních stran.

 

Do sněmovny přišel v 9:30 podpořit vládu i prezident Miloš Zeman. V projevu řekl, že doufá v získání důvěry. Ve svém projevu vyzdvihl to, že programové prohlášení vlády obsahuje dlouhodobý investiční program.

 

Zároveň Zeman kritizoval "zmatenou a nekoncepční práci" v energetice. Česko prý stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

 

Po něm si vzal na hodinu a půl slovo Andrej Babiš. Program kabinetu označil za "velice dobrý", odpovídá podle něho situaci v zemi. Vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíže popisoval. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Česko podle něho také bude aktivní v Evropské unii.

 

On-line reportáž

Hlasování o důvěře vládě

1:27

Středeční schůze skončila.

1:25

Poslanci se hádají, zda vyřadit čtvrteční interpelace

1:20

Ověřovatelky potvrdí oficiální výsledky. "Pro návrh 105 hlasů, proti návrhu 91," potvrdila Kateřina Valachová.

 

"Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi," zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice. "I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat," prohlásil.

 

Kritika opozice a debata o přestávkách na WC

Na kabinet se dlouhé hodiny snášela kritika opozice. Zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vládě vyčítali, že k moci vrací komunisty, nemá ministra zahraničí a připomínali trestní stíhání Andreje Babiše. To činili i poslanci SPD, ti navíc vládu označovali za "probruselskou" a pouštěli se hlavně do kritiky "arogantní a rozhádané" ČSSD. Vládu podpořil komunistický poslanec Miroslav Grebeníček, načež se rozhořela ostrá debata o zločinech komunismu a o antikomunismu.

 

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal poté připomněl usnesení, podle nějž musí být všichni členové vlády po celou dobu jednání v sále. Došlo tak na bizarní situaci, kdy se ministři museli dovolovat řídícího schůze, aby mohli na záchod.

 

"Žádám členy vlády, pokud si chtějí odskočit, aby to nahlásili," vyzval ministry Tomio Okamura, který schůzi řídil. Zároveň je ale pochválil, že mu to ministři vzorně hlásí. "Někteří mi tu hlásí i čas, do kdy se vrátí," dodal Okamura.

 

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek navrhoval přehodnocení tohoto usnesení a pravidelné přestávky. Před sněmovnou se sešly zhruba dvě stovky demonstrantů, kteří hlasitě protestovali proti Babišově vládě. Právě Bělobrádek vyzval Babiše, aby mezi demonstranty vyšel.

 

GALERIE: Jednání Sněmovny

1
/
5
Zdroj: ČTK
Poslanecká sněmovna - důvěra vládě

 

Ostrá přestřelka Babiše a Kalouska

Babiš ale uvedl, že nemůže podle nařízení opustit sál. ODS si tak vzala přestávku na jednání klubu, aby Babiš mohl vyjít před sněmovnu. Jakmile se objevil ve dveřích, začali po něm demonstranti házet papírové koule a zřejmě i lahve. Babiš se vrátil zpátky do budovy sněmovny, což mu následně vyčetl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

"Pan premiér vykoukl na tu ulici, když viděl, že mu dav není nakloněn, tak se vrátil zpátky, aniž by s těmi lidmi mluvil. Pane premiére, takto se nechová chlap. Chlap se baví i s lidmi, kteří mají jiný názor. Vy kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých dětí, kňučíte," vyčítal Kalousek Babišovi a v sále se ozývalo mlácení do lavic.

 

Babiše jeho slova rozzuřila. "Šel jsem ven. Chtěl jsem s nima mluvit, ale řvali a házeli na mě lahve. Nevím, kolik promile má ožrala Kalousek. Je ožralej, zase! Nebudeš mě urážet! Nebudeš mluvit o mých dětech!" řval na Kalouska Babiš.

 

 

Kalousek se vypravil na zkoušku na alkohol. "Použiji to v podání mandátovému a imunitnímu výboru," řekl. Lidovci se pustili do Babiše kvůli jeho chování. "Díváte se na fotbal, je to pro vás přednější, než jednání Poslanecké sněmovny. To je vizitka, která o vás vypovídá víc, než cokoliv jiného," kritizoval ho Bartošek.

 

Okolo půlnoci se Piráti snažili apelovat na sociální demokraty, aby vládu nepodpořili. Osobně je oslovovali a vyzývali, aby řekli, proč vládu podporují a jestli věří Andreji Babišovi. Jako první se odhodlal k odpovědi Ondřej Veselý.

 

Celý projev Andreje Babiše:

 

"Má pozice je těžká. Nepodporoval jsem vstup do vlády, snažil jsem se kolegy přesvědčit, bohužel jsem neuspěl. Součástí politiky je, že když člověk neuspěje, musí porážku uznat," řekl Veselý s tím, že si váží straníků, kteří přišli k referendu, a Jana Hamáčka.

 

Jaroslav Foldyna na apel Pirátů reagoval s tím, že to byli Miroslav Kalousek i sociální demokraté, kdo "porodil" Andreje Babiše. "Chtěl bych odpovědět panu Foldynovi, který tady přednesl teorii, že jsem snad porodil pana předsedu vlády Babiše. Ujišťuji vás, že jsem tak neučinil, kdyby se tak stalo, uškrtil bych ho hned na pupeční šňůře," pobavil Kalousek sněmovnu. Že k Babišovi "nemá žádné rodičovské povinnosti" se ohradil i poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík.

 

Foldyna a Roman Onderka řekli, že partnerům věří "do první zrady". Lubomír Zaorálek dodal, že vládu podpoří, aby skončilo období, kdy v Česku vládne nekontrolovaná vláda bez důvěry.

 

vbo/epa tn.cz / ČTK