Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pokračování sporu

Dobrá zpráva! Klienti H-Systemu se v srpnu vystěhovat nemusí

V Hrzánském paláci na Hradčanech jednali věřitelé firmy H-System se správcem konkurzní podstaty společnosti Josefem Monsportem. Jako mediátor byl na schůzce přítomen premiér Andrej Babiš (ANO), společně se zástupcem bytového družstva Svatopluk Martinem Junkem pak dorazil senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Dohodli se na tom, že až do vyřešení případu se nikdo z Horoměřic stěhovat nemusí.

Monsport při příchodu řekl, že se při stanovení ceny pozemků v Horoměřicích u Prahy musí řídit zákonem, podle Čunka ale finanční náležitosti nediktuje zákon, a tedy "je o čem se bavit".

 

"Já se musím držet zákona. Zákon stanoví, že se prodává za ceny obvyklé, když udělám cokoli jiného, tak budu stíhán za porušení povinnosti při správě cizího majetku," odpověděl konkurzní správce Monsport na otázku novinářů, zda je ochoten přistoupit na kompromis.

 

"Budeme se dohadovat o ceně. Budeme se dohadovat o tom, jak ten případ sprovodit ze světa," komentoval schůzku Junek. V neděli ČTK řekl, že na dnešní jednání přijde družstvo Svatopluk s nabídkou odkupu dotčených domů za 10,5 milionu korun.

 

Z osmi domů v Horoměřicích dostavěných po krachu H-Systemu na jeho pozemcích se má na základě rozsudku Nejvyššího soudu z minulého týdne do 23. srpna vystěhovat téměř 60 rodin patřících pod družstvo Svatopluk. Nejvyšší soud rozhodl, že Monsport může nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech věřitelů H-Systemu.

 

 

"Nečekáme, že bychom dnes celou situaci úplně vyřešili, ale doufáme, že se hodně posuneme," uvedl Junek. Co se týče role premiéra Babiše, Junek doufá, že se předseda vlády "ujme svého křesla a dovolí, abychom jednali o ekonomické stránce celé věci".

 

Čunek novinářům řekl, že se v případu angažuje už od roku 2013, kdy ho kontaktovali klienti H-Systemu. Nyní je doprovází, protože zná všechny potřebné technické záležitosti i právní souvislosti. "Ale nejsem v tom sám, jsem předseda podvýboru pro lidská práva v Senátu a tento podvýbor plus další senátoři se tímto případem už zabývali na veřejném slyšení," uvedl Čunek.

 

Zatím se nikdo stěhovat nemusí

Babiš novinářům řekl, že případ je komplikovaný, řeší se 20 let a nebude možné ho vyřešit rychle. "Myslím, že jsme našli dohodu na další postup. Důležité je, že těm lidem nehrozí vystěhování a že došlo k nějaké dohodě na postupu ohledně ocenění bytových jednotek a pozemku," uvedl Babiš.

 

Monsport podle Čunka na jednání přislíbil, že do vyřešení případu nebude vystěhovávat z Horoměřic žádného z klientů H-Systemu. Svatopluk a konkurzní správce by se měli během srpna domluvit na ústavu, který by ocenil nemovitosti v Horoměřicích.

 

"Před panem premiérem pan Monsport řekl, že do vyřešení případu nebude nikoho z Horoměřic stěhovat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se do měsíce mají stěhovat, nebude uplatňovat," uvedl Čunek. Během srpna by se mělo bytové družstvo s Monsportem dohodnout na tom, jaký znalecký ústav, jakým způsobem a k jakému datu bude bytové domy a pozemky oceňovat.

 

Kauzu H-Systemu přijel přímo do Horoměřic řešit i premiér Andrej Babiš. Podívejte se na reportáž:

mom tn.cz / ČTK