klíšťová encefalitida

Klíšťata jsou kvůli teplu aktivnější, je vhodná doba na očkování

Téma:

Kvůli teplému počasí posledních dní se velmi výrazně zvýšila aktivita klíšťat. Odborníci proto upozorňují, že pokud máte zájem o očkování, je na něj nejvyšší čas. Bohužel Česká republika má dlouhodobě nejvyšší počet případů nakažení klíšťovou encefalitidou v Evropě.

V přírodě ani není vidět, ale následky toho, když se vám dostane na kůži, bývají hodně nepříjemné. Zhruba každé čtvrté klíště v republice je nakažené klíšťovou encefalitidou. Podle odborníků je právě teď ta správná chvíle, kdy se proti ní nechat očkovat. Zájemce o očkování čekají celkem tři dávky.

 

Očkovat se nechává jen zhruba dvacet procent Čechů. Třeba v Rakousku to je až devadesát procent populace.

 

Počet nakažených encefalitidou každoročně roste. V roce 2015 onemocnělo přes 350 lidí, o dva roky později jich byl téměř dvojnásobek. A nakažených přibývalo i v loňském roce. S nemocí se potýkalo 712 lidí.

 

"Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění, které způsobuje zánět mozku a mozkových blan," vysvětlila lékařka Lenka Vlčková. Příznaky přitom vypadají jako chřipka - zvýšená teplota, bolest hlavy anebo únava. Cena vakcíny je kolem 800 korun a na očkování přispívají všechny pojišťovny.

 

 

"Dospělým pojištěncům přispíváme tisícikorunu a děti mohou čerpat až 1500 korun. V loňském roce si o očkování zažádalo 33 tisíc klientů," sdělila mluvčí Průmyslové zdravotní pojišťovny Elena Mazurová.

 

"To očkování je druhým nejžádanějších benefitem. V loňském roce o něj požádalo asi 114 tisíc klientů," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Náklady na léčbu člověka nakaženého encefalitidou se přitom pohybují kolem dvaceti tisíc korun.
 

Klára Pospíšilová / klma tn.cz / TV Nova