Nakažených přibývá

Klíšťata už útočí, po kousnutí lidé ochrnuli. ZDE je nemocných nejvíc

Téma:

S příchodem jarního počasí a rostoucími teplotami začínají útočit klíšťata. Hygienici hlasí už teď nezvykle velké množství lidí nakažených lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, která se nedá léčit. Jedinou prevencí je očkování, které ale většina Čechů podceňuje.

Klíšťata se letos díky teplému počasí objevila v přírodě velmi brzy a hygienici už hlásí první nakažené. "V Jihočeském kraji evidujeme 42 případů lymské boreliózy a jeden případ klíšťové encefalitidy," sdělila epidemioložka Gabriela Žampachová.

 

V celé republice se od začátku roku nakazilo lymskou boreliózou už přes 330 lidí. "Může nastat tak týden až měsíc od přisátí klíštěte a projevuje se takovou skvrnou na kůži. Léčba je poměrně jednoduchá, nasadí se antibiotika," popsal praktický lékař Ivo Petrášek.

 

Mnohem zákeřnější je ale onemocnění klíšťovou encefalitidou. Tou se za první tři měsíce nakazilo už deset lidí, nejvíce v Ústeckém kraji. Bránit se dá pouze očkováním, léčba zatím možná není. "Bolest hlavy, únava až po těžké stavy, kdy lidé končí v bezvědomí, až můžou ochrnout," doplnil Petrášek.

 

V loňském roce se encefalitidou nakazilo 712 lidí. Byla mezi nimi i Adéla z Českých Budějovic. "Příznaky byly podobné chřipce, bolela mě hlava, byla jsem unavená, bolely mě klouby. Když to neustupovalo, tak jsem navštívila lékaře, ten zjistil, že mam boreliózu," vypráví Adéla Cinklová.

 

 

Měla štěstí a obešlo se to bez následků. Očkovaná není, stejně jako dalších přibližně 80 procent Čechů. "Nejvyšší výskyt nás určitě ještě čeká," uvedla epidemioložka.

 

Klíšťatům se nejvíce daří v teplém a vlhkém prostředí. Přisát se tak na vás může například i v městském parku. Na klíště bezpečně nenarazíte už jen na Sněžce nebo na Pradědu. Při výletu do přírody byste neměli nosit oblečení v barvách zvířecí srsti.

 

Podle statistik je každé čtvrté klíště v republice nakažené. Jenže poznat, že se člověk nakazil, není vůbec jednoduché - až třetina lidí nemá žádné příznaky. Na nemoc totiž podle lékařů reaguje každé tělo jinak.

Vladimír Hoť/epa TN.cz