Vybavte se

Klíšťata vylézají už nyní. Může to stát zdraví lidi i mazlíčky

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 9. 2. 2020
Téma:

Ačkoli je teprve začátek února, klíšťata už začala být kvůli teplému počasí aktivní. Všímají si toho majitelé psů a koček, a tak se obchody s dvouměsíčním předstihem předzásobují repelentními přípravky. Hrozí, že jaro a léto bude extrémní. Parazité podle odborníků nevymrzli a objevili se o měsíc dřív než loni.

Pardubičtí psi Áron a Niké to mají už letos na klíšťata jedna-jedna, a to se nacházíme v druhém nejchladnějším měsíci v roce. Alespoň tedy podle dlouhodobých statistik. "První klíště jsem zaznamenal před týdnem, druhý před 2-3 dny," potvrzuje majitel psů Jan Doucha.

 

Prvního února bylo na Znojemsku sedmnáct stupňů a teplotní rekordy padly na 134 stanicích, které měří alespoň třicet let. Takové předjaří parazitům přeje. "Klíšťata začínají vylézat kolem 5-10 stupňů," upozorňuje Marta Němcová z pardubického obchod s chovatelskými potřebami.

 

Repelentní přípravky pro zvířata loni lidé začali nakupovat koncem března. Letos je to o dva měsíce dřív. A kdyby šlo jen o klíšťata. Lidé do obchodů teď chodí i kvůli dalším parazitům. Kvůli teplu se totiž budí ježci a slídí v miskách domácích mazlíčků. Jsou plní blech, které v tomhle teple mají hlad.

 


Odborníci očekávají, že teplá zima se znovu podepíše na nárůstu nemocí, které klíšťata přenášejí. V roce 2015 se kvůli nim nakazilo 251 lidí, loni tohle číslo bylo překonané už v červnu. Na klíšťovou encefalitidu se přitom dá umřít.

 

 


Pan Kolbasovský kvůli nákaze sám ani nevstane z postele, nedokáže se najíst nebo převléknout. "Přestal dýchat a upadl do umělého spánku," vzpomíná se slzami Mirka Kolbasovská, manželka nemocného.

 

Česko je v počtu nemocných na špici Evropské unie. Očkování proti encefalitidě si totiž musí lidé zaplatit a má ho jen necelá čtvrtina Čechů. V sousedním Rakousku se přitom očkuje 80 % populace.

TN.cz