Pražské zastupitelstvo

Pražská koalice nepadla. Návrh ODS na změny v Radě neprošel

Pražská koalice je kvůli plánovanému zbourání a nahrazení Libeňského mostu v krizi. Avizovaný pád koalice se ale nekoná. Podle zákulisních informací mělo dnes zastupitelstvo odvolat dvě radní za Trojkoalicii. Rekonstrukci Rady ale nakonec zastupitelé neprobírali.

Pražská koalice ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, Strana zelených a STAN) zatím nekončí. Podle zákulisních informacích měly dnes ANO a ČSSD navrhnout odvolání dvou radních za Trojkoalicii - Petry Kolínské (Strana zelených) a Jany Plamínkové (STAN).

 

Na začátku zasedání si koalice vzala hodinovou přestávku. Žádný návrh na odvolání radních od vládnoucí koalice nepřišel, tak jej navrhla opozice. Ten byl ale před polednem zamítnut, stejně jako další návrhy na změnu programu.

 

Přečetl jsem si v médiích spekulace, že někdo bude odvolávat, někdo bude odvoláván. Myslím, že je dobré si to říct na začátku. Navrhuji jako bod číslo jedna personální změny v radě města. Vyjasněme si to, jak to je," vyzval zastupitele Filip Humplík z ODS.

 

Do vedení města se pustili i komunisté. "Koalice byla od počátku sňatek z rozumu. Stojí na řadě výnosných trafik, které si přidělila na radnici a v obchodních společnostech vlastněných Prahou," vyčetl zástupcům magistrátní koalice komunista Ivan Hrůza.

 

Jeho stranická kolegyně Marta Semelová navrhla zařazení bodu, v němž by zastupitelé řešili obsazování míst v dozorčích radách městských firem.

 

"ANO slibovalo, že zruší trafiky, přitom dozorčí rady společností jsou obsazovány ne podle odbornosti, ale spíš stranických triček a různých kamarádšoftů," tvrdila Semelová a jako příklad zmínila doplnění dozorčí rady Pražského výstaviště člověkem, který se živí vyřizováním reklamací pro ČEZ nebo doplnění dozorčí rady Kongresového centra členem hnutí ANO, který pracuje jako nákupčí pro Tesco.

 

 

Jednat o Libeňáku, ale až po hokeji

Opozice požadovala také zařazení bodu, v němž by zastupitelé  debatovali o budoucnosti Libeňského mostu. Právě ten koalici štěpí. Zatímco část koalice v čele s radním pro dopravu Petrem Dolínkem z ČSSD prosazuje zbourání stávajícího mostu z 20. let minulého století a nahrazení mostem novým, proti tomu jsou zástupci Trojkoalice, kteří chtějí stávající most opravit.

 

"To, že nekonáte, jako nekonáte v jiných věcech, bude mít za následek, že vám ten most spadne na hlavu! Pane Čižinský, měl byste se k tomu postavit jako chlap a ten bod podpořit," vyzval zastupitel za TOP 09 Jiří Nouza starostu Prahy 7 Jana Čižinského z Trojkoalice, který zbourání mostu odmítá. Navrhl zařazení mostu do programu jako pevný bod na 19:30.

 

"Aby mohli dorazit všichni, kterým na osudu mostu záleží, takže byste jim měl začít volat, pane Čižinský," odůvodnil čas Nouza. Zdůraznil také, že mezi těmi, kterým na mostu záleží, jsou i hokejoví fanoušci, kteří budou rádi, když se bude bod probírat až po skončení čtvrtfinálového zápasu mistrovství světa mezi Českem a týmem USA.

 

Do hádky se pustila také 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. "Řekněte nám, jak si představujete vedení města do konce volebního období. To, co tu předvádíte, je naprostý amaterismus, ukazuje se, že vám jde o vaše trafiky," tvrdila Udženija.

 

Ta nesouhlasila také s argumentem, že zařazovat ráno na večer jednání o Libeňském mostě je pozdě. "Milí zlatí zelení aktivisti, vy jste schopni svolat občany během půl hodiny! Teď tvrdíte, že ti, kterým záleží na Libeňském mostě, nemůžou přijít večer, vy lžete!" rozčílila se Udženija.

 

Piráti oznámili, že navzdory tomu, že nesouhlasí s tím, jak funguje vládnoucí koalice, nepodpoří zařazení bodu žádajícího rekonstrukci Rady. Podle jejich zástupce Adama Zábranského je čtyři a půl měsíce před volbami do zastupitelstva již pozdě. "Ty snahy mi přijdou jako součást volební kampaně," dodal Zábranský.

 

Všechny návrhy na změnu programu byly zamítnuty. Pro návrh projednat na zasedání budoucnost Libeňského mostu hlasovalo 23 zastupitelů, 1 byl proti, 16 se zdrželo. Návrh zastupitele Humplíka na projednání personálních změn v Radě podpořilo 20 zastupitelů, 9 bylo proti a 7 se zdrželo. Na rozdíl od předcházející schůze ale zastupitelé schválili program schůze.

 

Jednání pražského zastupitelstva můžete sledovat na oficiálních stránkách města.

vbo TN.cz