Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 11. 2018
nemoci koček

Kočka může umírat, aniž byste o tom věděli! Na tohle si dejte pozor

Nemocná kočka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Urologické problémy, selhání ledvin, průjmy - to jsou jen některé z nejčastějších nemocí koček. Velmi důležitá je přitom prevence a včasná návštěva veterináře. Bez té může kočičkám hrozit i smrtelné nebezpečí.

Přehled deseti nejčastějších nemocí koček sestavila společnost PetExpert, která zprostředkovává zdravotní a úrazové pojištění psů a koček. Spolu s veterinářkou a expertkou Martinou Načeradskou radí, na co si u vašich kočičích miláčků dávat pozor a jako je co nejefektivněji léčit.

 

1. Blechy a klíšťata

Pokud vaše kočka chodí ven, vystavuje se riziku napadení parazity - například blechami nebo klíšťaty. U malých koťat může dokonce silné zablešení způsobit anemii, protože blechy sají krev. U dospělých koček je problém hlavně alergie na bleší kousnutí, konkrétně bleší sliny, což způsobuje výraznou svědivost, kočka se často drbe, a pokud se problém neřeší, může se rozvinout i zánět kůže. Pokud máte venkovní kočku, měli byste ji proti zevním parazitům ošetřit.

 

2. Urologické problémy

Nejčastějšími urologickými problémy jsou zánět močového měchýře, onemocnění dolních cest močových a močové kameny. Na vině je především stres. Pokud kočky žijí v nevhodném prostředí, ve špatných vztazích s majitelem nebo s ostatními kočkami v domácnosti, má to zásadní vliv na jejich zdraví. Nejčastějšími projevy jsou močení mimo kočičí záchod, naříkání při močení, pálení při močení nebo přítomnost krve v moči.

 

Jestliže se stav neřeší včas, může se stát, že kočka přestane močit úplně. Studie z posledních let ukazují, že se často jedná o zánět vyvolaný stresem. Je třeba změnit prostředí, vyřešit příčinu vyvolávající stres a mimo jiné přimět kočku i více pít. Je však také třeba vyloučit i další příčiny jako je bakteriální zánět. Pokud obstrukce močových cest bude trvat déle než 24 hodin, může dojít k trvalému poškození ledvin.

 

 

3. Nemoci horních cest dýchacích

Onemocnění horních cest dýchacích se vyskytuje zvláště u mladých koček a koťat z velkých chovů či útulků, kde se kapénkové infekce snadno šíří. Nejčastějšími příznaky jsou výtok z nosu, kýchání, problémy s dýcháním a někdy i zánět spojivek. Jedná se o syndrom vyvolávaný celou řadou rozdílných infekčních původců, kteří se množí na sliznici nosu, dutiny ústní či oční spojivce.

 

4. Selhání ledvin

Správná funkce ledvin úzce souvisí s krevním tlakem. Vysoký krevní tlak může být jak následek, tak i příčina ledvinového selhávání. Ledviny také hrají důležitou roli při vylučování toxických látek z těla. Pokud ledviny nefungují, dochází v podstatě k otravě organismu. Nahromaděné odpadní látky pak způsobí, že je kočce špatně, zvrací a může mít další příznaky.

 

Na ledvinové selhání uhyne dle studií každá třetí kočka. Selhání ledvin a první příznaky (ztráta hmotnosti a zvýšený příjem tekutin a častější močení) nemusí být po dlouhou dobu patrné a včasná diagnostika je možná pouze díky pořádnému vyšetření krve, moči a krevního tlaku. V pozdějších stádiích selhávání ledvin mohou kočky zvracet, mít průjem, afty v tlamě, jsou apatické, nemají chuť k jídlu.

 

 

5. Onemocnění dutiny ústní

Zlomené a chybějící zuby po úrazech či tvorba zubního kamene patří mezi nejběžnější potíže v dutině ústní. Pokud se kočkám nečistí zuby, hromadí se jim na zubech zubní plak a bakterie dráždí imunitní systém. To může vést až k rozvoji zánětu dásní. Kočka pak má podél zubů čím dál výraznější červený proužek. S rozvojem zánětu mohou dásně i krvácet a začnou být bolestivé. Pokud se problém neřeší a zuby se nečistí, může kočka o zuby i příjít. 

 

Kočky často také trpí na tzv. resorptivní léze, což je proces, při kterém se tvoří v zubech díry a postupně může dojít k odhalení dřeňové dutiny zubu. Zub je pak velmi bolestivý, protože v dutině se nacházejí i nervy. Není jiné řešení, než takový zub vytrhnout. Ve většině případů lze tento problém odhalit pouze vyšetřením na rentgenu.

 

Na další straně najdete pět zdravotních komplikací, které neléčené velmi často končí smrtí. Přečtěte si, jak se projevují

 

mom TN.cz
Reklama