ekologická hrozba

Kočky nejsou jen mazlíčci, podle studie jsou ekologickou pohromou

Kočka v zimě
Zdroj: oficiální zdroj

Domácí mazlíčci dělají lidem radost již dlouhou dobu. Domestikovaná zvířata ale nejsou jen radostí, podle výzkumu zveřejněném v časopise Proceeding of the National Academies of Science, jsou jen kočky zodpovědné za vyhubení více než 63 druhů obratlovců. Na výzkum upozornil portál ČT24.

Kočky jen za posledních 500 let významnou měrou přispěly k vyhubení 63 druhů ptáku, savců a plazů. I další domestikovaná zvířata jsou pro některé druhy nebezpečná, kočky ale po krysách a potkanech zabíjí nejvíce.

 

Domácí zvířata mají podle studie na svědomí celkem 142 vymřelých druhů, dalších 596 druhů se dostalo na hranici ohrožení, celkem jde tedy o 738 druhů.

 

Nejvíce vyhynulých a ohrožených druhů mají na svědomí hlodavci (především krysy a potkani), ti se významně podíleli na decimaci 75 druhů, s 63 druhy je těsně následují kočky. Psi mají na svědomí 11 druhů.

 

Anketa

Kam se chystáte na dovolenou?

Hlasovalo 2714 lidí.

 

Největší nebezpečí představují domestikovaní predátoři v ostrovních ekosystémech. Ty jsou relativně izolované a v případě narušení novým predátorem se zvířata kvůli své vysoké specializovanosti nestíhají na nové nebezpečí adaptovat.

 

 

To, že invazivní predátoři decimují ostrovní druhy, již několik zemí začalo řešit. Nový Zéland například přišel s projektem, který si klade za cíl vyhubit všechny nepůvodní predátory, zejména jde o krysy, vačice a lasičky, které ve velkém zabíjí například místní populaci světoznámých kiviů hnědých.
 

TN.cz