Covid-19

Koho nejvíce ohrožuje koronavirus? Lékaři v tom mají jasno

Pavla Franzkiová
Pavla Franzkiová
Publikováno 22. 9. 2020
Téma:

V Česku už zemřelo několik stovek pacientů s koronavirem. Většinou ale nezemřeli přímo na nemoc Covid-19. Často měli i řadu dalších zdravotních problémů a nákaza jejich stav zhoršila.

Koronavirus pro mladého, zdravého člověka nebezpečný sám o sobě většinou není. "Tahle nemoc je mnohokrát nebezpečnější pro staré lidi nebo pro lidi, kteří trpí některými dalšími nemocemi,“ tvrdí imunolog z Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší.


Zbylých pět procent pacientů pak končí na nemocničním lůžku. Pětina z nich potřebuje kyslíkovou léčbu.


"My tady máme toho času asi dvě až tři pozitivity na Covid-19, které umírají denně, ale je třeba říci, že v České republice za poslední desetiletí umírá denně asi 306 lidí,“ řekl lékař Martin Balík.

 


Důležité je podle Martina Balíka to, že celkový počet úmrtí v Česku nestoupá. "Podle statistik, které máme k dispozici, v České republice tento rok umírá méně lidí než v roce 2019 a ještě méně než v roce 2018,“ doplnil Balík.


To, že mezi vážnými případy převažují starší a nemocní lidé, potvrzují i nemocnice. "V tuto chvíli máme ve Fakultní nemocnici Ostrava celkem hospitalizovaných 23 covid pozitivních případů, z toho tři jsou ve vážnějším stavu. V převážné většině se jedná o pacienty ve věkové skupině 75 plus,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.


"V současnosti máme na lůžkách covidových pacientů 30 lidí s tím, že 75 % z nich je starších šedesáti let,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Zara.


Nemocných výrazně přibývá i mezi zdravotníky. Zatímco před měsícem byli nakaženi pouze čtyři lékaři, dnes už je jich více než dvě stě padesát. S koronavirem se potýká také asi 55 zdravotníků z největší české nemocnice pražského Motola.

ls TN.cz